تبلیغات
اطلاعات عمومی جالب - تریاک و خواص آن
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حجت علی کرمی
نظرسنجی
لطفا میزان رضایت خود را از وبلاگ بگویید؟
جستجو

چاپ این صفحه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
اطلاعات عمومی جالب
تریاک

تریاک عصاره در هوا خشک شده گل خشخاش است که با تیغ کشیدن به دور کاسبرگ این گل به دست می‌آید.

بیش از ده درصد تریاک را مرفین، نوعی آلکالوئید تشکیل می‌دهد. مرفین از طریق فرایندهای شیمیایی به هروئین تبدیل می‌شود و تریاک بیشتر برای تولید هروئین کشت می‌شود. در تریاک آلکالوئیدهای دیگری نیز وجود دارد، از جمله؛ کدئین، پاپاورین و نوسکاپین و تبائین.

از قسمتهای دیگر گیاه خشخاش و گیاهان هم‌خانواده آن مواد دیگری با خصوصیات مشابه و ضعیفتر از تریاک به‌دست می‌آیند.

کشت خشخاش به‌منظور استفاده غذایی از دانه‌های آن، و کاربرد تریاک برای تخفیف درد و بی‌حس کننده و همچنین در مراسم مذهبی حداقل از عصر برنز به این سو ادامه داشته‌است. سومریان، آشوری‌ها، مصری‌ها، اهالی جزیره کرت، مینوسیان، یونانیان، رومی‌ها، ایرانیان و اعراب هر یک در معرفی این گیاه نقشی داشته‌اند.

تریاک بیش از همه به‌دلیل خصوصیات ضد درد و بی‌حس کننده آن که موجب می‌شد تا اعمال جراحی ممکن شود، مورد توجه پزشکان و جراحان بود. مصرف تریاک به شکل سنتی آن تا هنگام جنگ داخلی آمریکا ادامه یافت. از آن پس با استخراج مرفین و قابلیت تزریق آن این دارو به مهمترین داروی ضد درد برای مجروحان جنگی تبدیل شد. مرفین هنوز هم پرمصرف‌ترین دارو برای مجروحان جنگی و مصدومان سوانح است.

نام

تریاک واژه فارسی است که با ریخت تریاق عربی شده است. معادل OPIUM است که در فارسی و عربی آنرا افیون تلفظ می کنند.این واژه در زبان فارسی معنای پادزهر را می‌رساند. و به گونه theriac وارد زبان‌های اروپایی نیز شده است. تریاک از تر+یاک تشکیل شده معنی "تر"(آبدار) مشخص است اما در معنی یاک اختلاف است عده ای بر این باورند که" یاک" همان قپه است. و نظر دیگر اینکه یاک شامل همه گیاهانی است که گرده افشانی می کنند.

خواص درمانی

دستگاه اعصاب

خشخاش،تسکین دهنده دستگاه عصبی وارام بخش است.

برگ خشخاش ،خواب اور وتسکین دهنده درد ها میباشد.

ضماد جوشانده پوست خشخاش ،بیخوابی،سردرد و درد های موضعی را درمان میکند.

روغن گل خشخاش،درد موضعی ،سردرد ودیگر درد های عصبی را تسکین داده و ورم های دردناک را التیام میبخشد.دستگاه گوارش

جوشانده پوست خشخاش ،درمان کننده التهاب معده و اسهال های مزمن و خونی است.

عصاره پوست خشخاش،دل درد را تسکین میدهد.

شیاف پوست خشخاش ،درمان کننده اسهال های مزمن میباشد.اختلالات صفراوی

جوشانده رشه خشخاش،اختلالات کبدی وراهای صفراوی را برطرف نموده و از پر شدن کیسه صفرا جلو گیری میکند.اختلالات کلیوی

دانه های خشخاش،اختلالات کلیوی را برطرف نموده و سوزش مثانه و مجاری ادرار رابرطرف میسازد.اختلالات تنفسی

دانه های خشخاش ،برطرف کننده سینه درد و سرفه های خشک است.

روغن خشخاش نیز سینه درد را درمان می کند.ناراحتی های پوستی

ضماد گل خشخاش مخلوط اب گشنیز ، اگزما ، جوشهای ریز خار دار و الرژی های پوستی را برطرف میسازد.

خلاصه انکه خشخاش گیاهی داروئی با اثر خواب اور ،و تسکین درد ها که بایستی در حد اعتدال مورد استفاده قرار گیرد .

خشخاش التیام دهنده درد ها و اختلالات عصبی ،گوارشی ،صفراوی،کلیوی،تنفسی و پوستی است.

با جوشانده ریشه این گیاه ،فشار خون ،ضماد گل ان سوزش و خارش چشم و اورام بر طرف میشود.

خشخاش در افراد سرد مزاج سبب بروز اختلالات ریوی ،گوارشی ،عصبی،جنسی و پوستی میشود.

یکی از فراورده های معروف خشخاش"تریاک"است که در صنعت دارو سازی مصرف میشود و در طب سنتی مورد استفاده پزشکان قرار می گیرد.

در طب سنتی تریاک در درمان اسهال ،زخم روده و معده،تنگی نفس،نقرس حاد ،سردرد،پیچش شکم،جرب،و خارش های پوستی ،بصورت شیرابه،ضماد،قطره ،پودر،استفاده میشود.

استمرار در مصرف معجون وداروهائیکه با تریاک تهیه میشوند ،موجب اعتیاد وزیاو روی در مصرف ان سبب مسمومیت ومرگ میگردد.

باید دانست که نو دیگر خشخاش ،"خشخاش سفیدPAPVER RH OEAS"است که به ان "خشخاش بستانی" یا"شقایق"میگویند.

خشخاش بحری یا"مامیثاGISUCIUM CORNICULATUM"نوع دیگر شقایق است که دارای خاصیت داروئی میباشد.

تریاک از ترکیبات مختلفی تشکیل می‌شود که عملکرد همگی آن‌ها در بدن همانند کار انتقال‌دهنده‌های عصبی ضد درد (اندورفین‌ها) است که از طریق تأثیر بر سلسله اعصاب مرکزی موجب تخفیف احساس درد در بدن می‌شوند، برای سایر استفاده‌های پزشکی تریاک و مشتقات ان می‌توان از کنترل کردن سرفه، اسهال و نشانه‌های سرماخوردگی و درمان افسردگی نام برد. سرخوشی و نشئگی که توسط این مواد ایجاد می‌شود همواره موجب سوء مصرف این دارو از زمان پی بردن بشر به اثرات شگفت این ماده بوده است.در پزشکی ایرانی از زمانهای قدیم تریاک به عنوان دارو حضور داشته رازی و ابن سینا و دیگران آن را برای درمان توصیه کرده اند.

تاریخچه

کشت خشخاش نخستین بار ۳۴۰۰ سال پیش از میلاد در جنوب میان‌رودان صورت گرفت. سومری‌ها آن را گیاه لذت می‌نامیدند، هنر کشت خشخاش بعدها به آشوریان و سپس به بابلیها منتقل شد و از آن جا به مصر راه یافت. در سدهٔ ۱۳ پیش از میلاد دوران طلایی تریاک با کشت گسترده آن در تبس پایتخت مصر آغاز شد، بازرگانان تریاک را از مصر به کارتاژ، یونان واروپا می‌بردند. پس از آن کشت خشخاش در قبرس پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشت و تریاک که یکی از مهم‌ترین داروهای یونان در آن هنگام شمرده می‌شد از طریق حمله اسکندر به ایران و هند راه یافت. تریاک در قرن چهارم میلادی به چین هم رسید، اما فقط پس از پایان سده‌های میانه و آغاز سفرهای دریایی دولت‌های اروپایی بود که آنان تجارت پرسود تریاک را دریافتند.

مصرف تفریحی تریاک به طور گسترده از سده ۱۵ میلادی در چین آغاز شد. در ابتدا به دلیل کمیابی و گرانی به‌ندرت اتفاق می‌افتاد. اما از قرن هفده به بعد تجارت تریاک شکل منظمی پیدا کرد و با گسترش مصرف آن ویژگی اعتیادآوریش مشخص شد. در ۱۷۲۹ مصرف تریاک در چین ممنوع شد. موازنه منفی تجاری انگلیس در مقابل چین موجب شد که انگلیسی‌ها برای افزایش صادرات خود و بهبود ذخایر ارزی‌شان، چینی‌ها را به مصرف تریاک که در هند کاشته می‌شد تشویق کنند.

مخالفت امپراتور چین با بارگیری محموله‌های تریاک در بنادر این کشور به دو جنگ تریاک در ۱۸۴۰ و ۱۸۵۸ میان بریتانیا و چین منجر شد. چین در هر دو جنگ شکست خورد و انگلیسی‌ها تجارت تریاک را در سراسر چین به‌دست آورند. رفته‌رفته با افزایش مصرف، تولید تریاک در داخل چین نیز آغاز شد تا جائی که در سال ۱۹۰۵ بیش از یک‌چهارم مردان چینی به تریاک اعتیاد داشتند.

در سایر نقاط دنیا تا قبل از اواخر قرن نوزدهم مصرف تفریحی یا اعتیادآور تریاک بسیار به‌ندرت اتفاق می‌افتاد.

گیاه تریاک

بوته یا گیاه را کوکنار می گویند کوکنار شبیه شقایق است و گل آن تبدیل به قپه اناری شکل می شودو شیره ای از قپه بدست می آید که ابتدا سفید و بعد به شکل حنایی و سپس به رنگ قهوه ای سیاه در می آید. قپه بعد از خشک شدن حاوی دانه های خشخاش است که بسیار مغذی است و خوش مزه است. تریاک ماده‌ای صمغ‌مانند است که از تخمدان گل گیاه خشخاش به دست می‌آید و معمولاً به صورت تکه‌ها یا گرد قهوه‌ای تیره عرضه می‌شود و معمولاً تدخین یا خورده می‌شود. کوکنار یا گوگ نار گیاهی است که در تمام مناطقی که گندم می تواند بروید به عمل می آید. در دوره قاجار کشت گوگنار در ایران رایج بود.


نوع مطلب : پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 26 شهریور 1391 :: نویسنده : محمد حسین والی
پنجشنبه 27 فروردین 1394 06:14 ب.ظ
من بیست سالمه س ساله دارم میکشم ولی الان دوماه راحت گذاشتمش کنار فقط اولش یکم پا درد داشتم
شنبه 22 فروردین 1394 10:06 ق.ظ
سلام به همه دوستان .من بعد از ۲۵ سال مصرف تریاک ۲۵روز است که‌ترک کردم ،قابل توجه دوستانی که چند سالی است که اعتیاد دارن و احساس سر خوشی و بقول خودمون توپی دارن .من اواخر به جایی رسیده بودم که هر ۳ساعت خمار میشدم و باید مصرف میکردم که بیشتر مواقع با کم بود وقت و جا شیره میخوردم که تازه بشم یه انسان معمولی .با این تفاوت با انسان معمولی که دیگه احساس خوشی ندارم و خونه نشین وگوشه گیر شدم و کلی چیز دیگر .دوستانی که برایه کاره خود توجیح دارید چه مصرف کم چه زیاد اشتباه است من هم یک روز تفربحی میزدم مثل خیلی از دوستان و همین الان هم اصلا به صورتم نمیخوره که اصلا اهل حتا سیگار هم باشم ولی از زمان ترک احساس انسان بودم میکنم از اینکه به چیزی معتاد و وابسته نیستم خدا رو شکر میکنم .و امید وارم دوستانی که این مطلب را میخوانند خیلی زود تر از من این ماده افیونیو را ترک کنند .که هر چی زود تر راحت تر و تخریب کم تر دارد.که چه بسا من بعد ترکم متوجه شدم در این ۲۵سال چه صدمه جبران نا پزیری را به خودم با پول خودم با دسته خودم به بدنم زدم.
در این۱۸ سالی که در انگلستان مقیم هستم جز باخت هیچی برام نداشت از خدا میخام کمکم کنه در سن ۳۸ سالگی با کلی درد و مرض از صفر شروع کنم.به امیدی که نشگیت لبخند فرزندت یا در عاقوش گرفتن مادرت ویا هر چیزی که سر خوشت میکنه باشد نه تریاک و هر موادی، ایرانی هیف است معتاد باشد. یا علی
یکشنبه 9 فروردین 1394 04:35 ب.ظ
هیچ چیزی رو خدا بیهوده نیافریده تا جایی که میتونید به طرفش نرید فقط زمانی که مریض شدید با مشاوهره کامل از یک فرد باسواد یا یک عطار خوب فقط برای درمان ازش استفاده کنید . ما توفامیلامون فردی داریم 20ساله معتاده ولی مشخش نیست ادمی هم هست که 2ساله داره میکشه نمیدونم چی میکشه ولی همه چیزشو از دست داده. به امید سلامتی
چهارشنبه 27 اسفند 1393 02:49 ق.ظ
از دوستان اهل فن یه سوال دارم البته خودمون چندین ساله اهل فن هستیما، چیکار باید کرد که آدم چرتش نگیره؟
پنجشنبه 21 اسفند 1393 03:54 ب.ظ
آقامون میگه آدمی که هیچی نمیکشه مریضه
خودشم مریضه
ولی ما نه
ما خوبیم
ممممممممم
به به
دوشنبه 11 اسفند 1393 09:54 ب.ظ
اگه حال دارید این واقعیت رو بخونید . من و دوستم از 3 سال پیش شروع کردیم اولش هفته ای یه بار بود فقط 5شنبه ها .من تونستم این رویه رو در پیش بگیرم ولی اون نتونست و الان اجبار مصرف داره . من هفته ای یه بار میزنم وسطش یه ماهی رو نمیزنم تا از بدنم و ذهنم بیرون بیاد .ولی همون هفته ای یه بار هم به نظرم خوب نیست . واقعا توصیه میکنم سمتش نرید ..
جمعه 1 اسفند 1393 01:33 ق.ظ
آدم معتاد انزوا طلبه گوشه گیره پس به فکر آینده زن و بچه هامون باشیم
پنجشنبه 23 بهمن 1393 11:33 ب.ظ
سلام به مردان وزنان عاقل ازاین کارهیچی درنمیادجزذلیلی وخواری پس نکنید
جمعه 10 بهمن 1393 06:07 ب.ظ
متاسفانه مادرم سه سال پیش فوت شد و ضربه روحی شدیدی خوردم و کلا تا مرحله خودکشی هم رفتم ولی تونستم با مصرف تریاک اون دوران وحشتناک رو بگذرونم ولی در کل به این نتیجه رسیدم که تریاک خوراک پولدارهاست نه مال کارمند و کارگر چون صبحها نمیذاره سر وقت سر کار بری و دیگر اینکه باید خوب بخوری و مصرف پسته و بادام و گردو و کشمشت هم باید زیاد باشه
چهارشنبه 8 بهمن 1393 01:12 ب.ظ
تفننی بزنی بدک نیست نه همیشگی اگه بتونه
شنبه 13 دی 1393 09:49 ب.ظ
هرچیزی که وابستت وگرفتارت کنه خوب نیست حیف نیست ادم بدن سالمشو خراب وگرفتارکنه.
شنبه 13 دی 1393 02:29 ب.ظ
الانم یه کوچولو انداختم بالا یه قد نخود دارم پرواز میکنم به به کشیدن ضرر خیلی بخورینش با چای چه حالی میده
شنبه 13 دی 1393 02:20 ب.ظ
ه ترامادول اصلا خوب نیست تریاک لاقل شیمیایی نیست طبیعیه اون ترکیباتش صنعتیه خیلی ضرر داره اصلا اینکارو
سه شنبه 18 آذر 1393 06:42 ب.ظ
سلام من ۳۴ سالمه از ۱۸ سالگی شروع کردم به کشیدن تریاک کردم تا درس خوندم مهندسی گرفتم وخدمت رفتم و زن گرفتمهیچوقت ترک نکردم اما الان به علت اینکه اومدم جنوب کشور کار میکنم و جایی برا کشیدن ندارم با بدبختی با متادون ترک کردم الان پاکم متادون همترک کردم اما خیلی دلم برا تریاک تنگ شده هشت روز استراحتمو که میرم خونه میکشم اما این ۲۲ دوروز که اینجام خیلی سختمه دلم تریاک میخوادبغل بخاری پا فیلم قدیمی ایرانی با چایی زعفرونی چه حالی میده
پنجشنبه 13 آذر 1393 09:02 ق.ظ
دوستان عزیز دوستانی که میان تعریف تریاک وشیره را میکنن خودتون خیلی خوب میدونین که چه دردی این معتادی .ترا خدا واقعیت را بنویسین میدونم گرفتارین وترکش موندین .5ساله مصرفش میکنم بخدا قسم بجون بچم موندم توش . خانمانسوزه خانمانسوز
جمعه 30 آبان 1393 01:05 ب.ظ
سر مستی و به قول شما توپ توپ بودن آرزوی هر بشری است . اما این حس بدون مواد هم سراغ آدم میاد حتما باور نمی کنید منم حق میدم بهتون چون تجربش نکردین که بدونین چه جوری میشه بدون استفاده از مواد توپ توپ بود.اما اگه خواستین تجربش کنین بیاین کنگره 60 تا برای همیشه چه جوان و چه پیر بدون استفاده از مواد و برای همیشه حتی بعد از مرگ توپ توپ باشین
شنبه 10 آبان 1393 03:51 ب.ظ
بهترین اعتیاد ورزشه ، ورزشه ورزش
دوشنبه 5 آبان 1393 06:07 ق.ظ
این دوستمون هست یه ترکیب جامد زیاد بزنی میشی فاسد پس کم بزن نشی فاسد دوستان عزیز تراز جونم یادتون باشه هرچیزی کمش خوبه زیادیش ادما...ووابسته والوده میکنه
دوشنبه 5 آبان 1393 06:07 ق.ظ
این دوستمون هست یه ترکیب جامد زیاد بزنی میشی فاسد پس کم بزن نشی فاسد دوستان عزیز تراز جونم یادتون باشه هرچیزی کمش خوبه زیادیش ادما...ووابسته والوده میکنه
جمعه 25 مهر 1393 02:18 ق.ظ
خوبه
جمعه 25 مهر 1393 02:14 ق.ظ
سلام در ماه یه بار بکشید
یکشنبه 20 مهر 1393 03:17 ب.ظ
سلام دوستان به نظر بنده دوستانی که بالای 50سال سن دارند و مصرف تریاک دارند حرفی نیست ولی پیشنهاد من به جونااینکه به جای مصرف مواد حتی تفننیش دنبال ورزش باشند چون واقعا انرزی عجیبی میده مثل استخر -دویدن تو پارک-و...بنده واقعا دیدم کسایی رو که گفتن تفننی میزنیم ولی بعد چند سال گرفتارش شدند و زندگیشون به باد فنا رفته
پنجشنبه 17 مهر 1393 04:18 ب.ظ
با سلام خدمت همه دوستان .بعرض برسونم که زندگی و پیشرفت ادمها به خودشون به کارشون و به مدیریت خودشون تو زندگی بستگی داره . کسی که پولشو داره . بهترین غذا بهترین لباس بهترین ماشین و ... چرا از تریاک استفاده نکنه . نمیگم همه استفاده کنن ولی خوب یکی دوست داره . از انرژیش بهره میبره خوب چه اشکالی داره . من فردی 40 ساله ام . خونه ملک و بهترین ماشین و دارم . 15 سال هم میشه که تفریحی و گاهی بیش از تفریح ازش استفاده میکنم . انرژی و تمرکز منو توی کار خیلی بیشتر میکنه . حتی چند ماه شده نمیکشم ولی زمانیکه میکشم درامد من شاید 5 برابر میشه در ماه . خوبم میخورم . نتیجه سخن : هیچوقت هیچی رو برای خودتون غول درست نکنین . زندگی گذراست . با هر چی که به بهتر شدن زندگیتون کمک میکنه و باهاش حال میکنین خوب حال کنین . موفق باشید
شنبه 12 مهر 1393 12:02 ق.ظ
جاتون خالی حال میده .تخت تخت نشئه ایم .اما نکشین بد بختی داره
اگه میخای حال کنی با وافوور بکش و حالشو ببر و جم کن
سه شنبه 1 مهر 1393 10:13 ب.ظ
سلام من مهدی با شیره حال میکنم عجیب
شنبه 29 شهریور 1393 12:10 ق.ظ
teryak behtarin daroye jahane,ina ham ke mamnoesh kardan vase ine ke faghat khodeshon estefade konan va betonan darohaye ashghale shimiaishono befroshan va sode ziadi be jib bezanan,dame shoma garm ke haghighato goftin ,dorod bar teryak va ebne sina
جمعه 28 شهریور 1393 04:34 ق.ظ
بهترین درمانه هر کس نکشه ضرر کرده الانم توپ توپم جاتون حسابی خالیه
دوشنبه 17 شهریور 1393 11:22 ب.ظ
من بابام تلیاق میکشدخیلی بده جایی مارانمی بره پول بادمیکندتوهواکم حوصله وبی خواب است دیواروپرده هارادود الودمیکندعصبانی است باماحرف نمی زندتورابخداباباهاتلیاق نکشندچون یک کاربیهوده است دختری دبستانی هستم برای همه ی باباها ارزوی سلامتی وپاکی دارم.
دوشنبه 17 شهریور 1393 01:08 ق.ظ
هرچیزی اندازه وقرارداردتریاک اگرزیاده روی نکنی بهترین درمان کننده است میگن تمام دردها درمان میکنداماخودش درمان نداره---امااگراراده ازدستت بره آدمو به لجن میکشه نظرتمام دوستان درسته ومورداحترام اماازسن سی باوضع مالی خوب مشکل ساز نیست وحتی ازدکترودوا دورت هم میکنه من خودم میکشم بالای20سال است اماحدوده رعایت کردم فقط گوشه گیر میکنه ووقت نیاز داره-----واردمواددیگرمشن ودیگرراه برگشت نیست وبدهم خواهندمردپس زیاده روی یعنی هم آبروتریاک میره وهم آبرو خودت----مخلص همه عاشقان به کم قانع هستند----دست نویسندگان هم بی بلا
دوشنبه 17 شهریور 1393 01:08 ق.ظ
هرچیزی اندازه وقرارداردتریاک اگرزیاده روی نکنی بهترین درمان کننده است میگن تمام دردها درمان میکنداماخودش درمان نداره---امااگراراده ازدستت بره آدمو به لجن میکشه نظرتمام دوستان درسته ومورداحترام اماازسن سی باوضع مالی خوب مشکل ساز نیست وحتی ازدکترودوا دورت هم میکنه من خودم میکشم بالای20سال است اماحدوده رعایت کردم فقط گوشه گیر میکنه ووقت نیاز داره-----واردمواددیگرمشن ودیگرراه برگشت نیست وبدهم خواهندمردپس زیاده روی یعنی هم آبروتریاک میره وهم آبرو خودت----مخلص همه عاشقان به کم قانع هستند----دست نویسندگان هم بی بلا
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبمستر

چاپ این صفحه