تبلیغات
اطلاعات عمومی جالب - تریاک و خواص آن
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حجت علی کرمی
نظرسنجی
لطفا میزان رضایت خود را از وبلاگ بگویید؟
لطفا میزان رضایت خود را از وبلاگ بگویید؟
لطفا میزان رضایت خود را از وبلاگ بگویید؟
جستجو

چاپ این صفحه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
اطلاعات عمومی جالب
تریاک

تریاک عصاره در هوا خشک شده گل خشخاش است که با تیغ کشیدن به دور کاسبرگ این گل به دست می‌آید.

بیش از ده درصد تریاک را مرفین، نوعی آلکالوئید تشکیل می‌دهد. مرفین از طریق فرایندهای شیمیایی به هروئین تبدیل می‌شود و تریاک بیشتر برای تولید هروئین کشت می‌شود. در تریاک آلکالوئیدهای دیگری نیز وجود دارد، از جمله؛ کدئین، پاپاورین و نوسکاپین و تبائین.

از قسمتهای دیگر گیاه خشخاش و گیاهان هم‌خانواده آن مواد دیگری با خصوصیات مشابه و ضعیفتر از تریاک به‌دست می‌آیند.

کشت خشخاش به‌منظور استفاده غذایی از دانه‌های آن، و کاربرد تریاک برای تخفیف درد و بی‌حس کننده و همچنین در مراسم مذهبی حداقل از عصر برنز به این سو ادامه داشته‌است. سومریان، آشوری‌ها، مصری‌ها، اهالی جزیره کرت، مینوسیان، یونانیان، رومی‌ها، ایرانیان و اعراب هر یک در معرفی این گیاه نقشی داشته‌اند.

تریاک بیش از همه به‌دلیل خصوصیات ضد درد و بی‌حس کننده آن که موجب می‌شد تا اعمال جراحی ممکن شود، مورد توجه پزشکان و جراحان بود. مصرف تریاک به شکل سنتی آن تا هنگام جنگ داخلی آمریکا ادامه یافت. از آن پس با استخراج مرفین و قابلیت تزریق آن این دارو به مهمترین داروی ضد درد برای مجروحان جنگی تبدیل شد. مرفین هنوز هم پرمصرف‌ترین دارو برای مجروحان جنگی و مصدومان سوانح است.

نام

تریاک واژه فارسی است که با ریخت تریاق عربی شده است. معادل OPIUM است که در فارسی و عربی آنرا افیون تلفظ می کنند.این واژه در زبان فارسی معنای پادزهر را می‌رساند. و به گونه theriac وارد زبان‌های اروپایی نیز شده است. تریاک از تر+یاک تشکیل شده معنی "تر"(آبدار) مشخص است اما در معنی یاک اختلاف است عده ای بر این باورند که" یاک" همان قپه است. و نظر دیگر اینکه یاک شامل همه گیاهانی است که گرده افشانی می کنند.

خواص درمانی

دستگاه اعصاب

خشخاش،تسکین دهنده دستگاه عصبی وارام بخش است.

برگ خشخاش ،خواب اور وتسکین دهنده درد ها میباشد.

ضماد جوشانده پوست خشخاش ،بیخوابی،سردرد و درد های موضعی را درمان میکند.

روغن گل خشخاش،درد موضعی ،سردرد ودیگر درد های عصبی را تسکین داده و ورم های دردناک را التیام میبخشد.دستگاه گوارش

جوشانده پوست خشخاش ،درمان کننده التهاب معده و اسهال های مزمن و خونی است.

عصاره پوست خشخاش،دل درد را تسکین میدهد.

شیاف پوست خشخاش ،درمان کننده اسهال های مزمن میباشد.اختلالات صفراوی

جوشانده رشه خشخاش،اختلالات کبدی وراهای صفراوی را برطرف نموده و از پر شدن کیسه صفرا جلو گیری میکند.اختلالات کلیوی

دانه های خشخاش،اختلالات کلیوی را برطرف نموده و سوزش مثانه و مجاری ادرار رابرطرف میسازد.اختلالات تنفسی

دانه های خشخاش ،برطرف کننده سینه درد و سرفه های خشک است.

روغن خشخاش نیز سینه درد را درمان می کند.ناراحتی های پوستی

ضماد گل خشخاش مخلوط اب گشنیز ، اگزما ، جوشهای ریز خار دار و الرژی های پوستی را برطرف میسازد.

خلاصه انکه خشخاش گیاهی داروئی با اثر خواب اور ،و تسکین درد ها که بایستی در حد اعتدال مورد استفاده قرار گیرد .

خشخاش التیام دهنده درد ها و اختلالات عصبی ،گوارشی ،صفراوی،کلیوی،تنفسی و پوستی است.

با جوشانده ریشه این گیاه ،فشار خون ،ضماد گل ان سوزش و خارش چشم و اورام بر طرف میشود.

خشخاش در افراد سرد مزاج سبب بروز اختلالات ریوی ،گوارشی ،عصبی،جنسی و پوستی میشود.

یکی از فراورده های معروف خشخاش"تریاک"است که در صنعت دارو سازی مصرف میشود و در طب سنتی مورد استفاده پزشکان قرار می گیرد.

در طب سنتی تریاک در درمان اسهال ،زخم روده و معده،تنگی نفس،نقرس حاد ،سردرد،پیچش شکم،جرب،و خارش های پوستی ،بصورت شیرابه،ضماد،قطره ،پودر،استفاده میشود.

استمرار در مصرف معجون وداروهائیکه با تریاک تهیه میشوند ،موجب اعتیاد وزیاو روی در مصرف ان سبب مسمومیت ومرگ میگردد.

باید دانست که نو دیگر خشخاش ،"خشخاش سفیدPAPVER RH OEAS"است که به ان "خشخاش بستانی" یا"شقایق"میگویند.

خشخاش بحری یا"مامیثاGISUCIUM CORNICULATUM"نوع دیگر شقایق است که دارای خاصیت داروئی میباشد.

تریاک از ترکیبات مختلفی تشکیل می‌شود که عملکرد همگی آن‌ها در بدن همانند کار انتقال‌دهنده‌های عصبی ضد درد (اندورفین‌ها) است که از طریق تأثیر بر سلسله اعصاب مرکزی موجب تخفیف احساس درد در بدن می‌شوند، برای سایر استفاده‌های پزشکی تریاک و مشتقات ان می‌توان از کنترل کردن سرفه، اسهال و نشانه‌های سرماخوردگی و درمان افسردگی نام برد. سرخوشی و نشئگی که توسط این مواد ایجاد می‌شود همواره موجب سوء مصرف این دارو از زمان پی بردن بشر به اثرات شگفت این ماده بوده است.در پزشکی ایرانی از زمانهای قدیم تریاک به عنوان دارو حضور داشته رازی و ابن سینا و دیگران آن را برای درمان توصیه کرده اند.

تاریخچه

کشت خشخاش نخستین بار ۳۴۰۰ سال پیش از میلاد در جنوب میان‌رودان صورت گرفت. سومری‌ها آن را گیاه لذت می‌نامیدند، هنر کشت خشخاش بعدها به آشوریان و سپس به بابلیها منتقل شد و از آن جا به مصر راه یافت. در سدهٔ ۱۳ پیش از میلاد دوران طلایی تریاک با کشت گسترده آن در تبس پایتخت مصر آغاز شد، بازرگانان تریاک را از مصر به کارتاژ، یونان واروپا می‌بردند. پس از آن کشت خشخاش در قبرس پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشت و تریاک که یکی از مهم‌ترین داروهای یونان در آن هنگام شمرده می‌شد از طریق حمله اسکندر به ایران و هند راه یافت. تریاک در قرن چهارم میلادی به چین هم رسید، اما فقط پس از پایان سده‌های میانه و آغاز سفرهای دریایی دولت‌های اروپایی بود که آنان تجارت پرسود تریاک را دریافتند.

مصرف تفریحی تریاک به طور گسترده از سده ۱۵ میلادی در چین آغاز شد. در ابتدا به دلیل کمیابی و گرانی به‌ندرت اتفاق می‌افتاد. اما از قرن هفده به بعد تجارت تریاک شکل منظمی پیدا کرد و با گسترش مصرف آن ویژگی اعتیادآوریش مشخص شد. در ۱۷۲۹ مصرف تریاک در چین ممنوع شد. موازنه منفی تجاری انگلیس در مقابل چین موجب شد که انگلیسی‌ها برای افزایش صادرات خود و بهبود ذخایر ارزی‌شان، چینی‌ها را به مصرف تریاک که در هند کاشته می‌شد تشویق کنند.

مخالفت امپراتور چین با بارگیری محموله‌های تریاک در بنادر این کشور به دو جنگ تریاک در ۱۸۴۰ و ۱۸۵۸ میان بریتانیا و چین منجر شد. چین در هر دو جنگ شکست خورد و انگلیسی‌ها تجارت تریاک را در سراسر چین به‌دست آورند. رفته‌رفته با افزایش مصرف، تولید تریاک در داخل چین نیز آغاز شد تا جائی که در سال ۱۹۰۵ بیش از یک‌چهارم مردان چینی به تریاک اعتیاد داشتند.

در سایر نقاط دنیا تا قبل از اواخر قرن نوزدهم مصرف تفریحی یا اعتیادآور تریاک بسیار به‌ندرت اتفاق می‌افتاد.

گیاه تریاک

بوته یا گیاه را کوکنار می گویند کوکنار شبیه شقایق است و گل آن تبدیل به قپه اناری شکل می شودو شیره ای از قپه بدست می آید که ابتدا سفید و بعد به شکل حنایی و سپس به رنگ قهوه ای سیاه در می آید. قپه بعد از خشک شدن حاوی دانه های خشخاش است که بسیار مغذی است و خوش مزه است. تریاک ماده‌ای صمغ‌مانند است که از تخمدان گل گیاه خشخاش به دست می‌آید و معمولاً به صورت تکه‌ها یا گرد قهوه‌ای تیره عرضه می‌شود و معمولاً تدخین یا خورده می‌شود. کوکنار یا گوگ نار گیاهی است که در تمام مناطقی که گندم می تواند بروید به عمل می آید. در دوره قاجار کشت گوگنار در ایران رایج بود.


نوع مطلب : پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 26 شهریور 1391 :: نویسنده : محمد حسین والی
پنجشنبه 30 اردیبهشت 1395 10:41 ب.ظ
ایشالا اونی میگه با کشیدن سرش خوب شده، سرش کلا بترکه.
بقیه تون هم اونایی که ترک نکردین یا فکر میکنین کار خوبیه، ایشالا تو همین حالتون بمیرین
سه شنبه 3 فروردین 1395 02:32 ق.ظ
هیچ چیزی به قدر تریاک موجب افزایش لذت جنسی نمیشه، همه دکترها اینو به خوبی میدونن و اکثرشون ازش حتی خودشون استفاده میکنن، چون واقعن لذت کامل رو از رابطه جنسی بهت میده. فقط خطر اعتیادش شدیده. باید فقط زمانیکه قصد رابطه جنسی هست و هردوطرف مایل هستن استفاده بشه، هم مرد و هم زن براشون خوبه. اما مشکل اینه که اکثر مردا استفاده میکنن تا ارتباط جنسی داشته باشن ، بعد از شانسشون اونروز این رابطه اتفاق نمیافته، میره برا فردا، پس فردا و همینطور که ادامه پیدا کرد طرف با چند بار مصرف گیر میکنه. اما استفاده دوبار درهفته هم اعتیاد اور نیست. خطر اصلی در مصرف پشت سر هم روزانه هست.تنها اثرش افزایش وحشتناک زمان رابطه جنسی و بالطبع لذت جنسیه.وگرنه ازنظر روحی و روانی اثری نداره، حتی پنج درصد الکل هم سرخوشی نمیده.
سه شنبه 3 فروردین 1395 02:32 ق.ظ
درسته که ولش فکر میکنی از نظر جنسی قوی شدی، اما بعد که گیر کنی دیگه حتی چیزت بلند نمیشه، درکل عوارضش بدتر از فوایدش هست و موجب بدبختی. البته استثنا هم هست. من دکتر جراح قلب خیلی حاذقی میشناسم که قبل از عمل باز قلب حسابی با وافور میکشه، بعد 12 ساعت پای عمل باز میمونه. خوب این ادم پزشکه، خودش اخر فهم و شعوره. میدونه که ضرر هم داره اما میدونه چکار کنه، نه یه کارگر بدبخت که صبح باید بره پای پرس بایسته تاشب، خوب این خمار بشه دستش رو زیر پرس جا میگذاره اخه.تازه نصف درامدش هم صرف تریاک میشه. پس درکل اصلن خوب نیس داداش.
سه شنبه 3 فروردین 1395 02:21 ق.ظ
هیچ چیزی به قدر تریاک موجب افزایش لذت جنسی نمیشه، همه دکترها اینو به خوبی میدونن و اکثرشون ازش حتی خودشون استفاده میکنن، چون واقعن لذت کامل رو از رابطه جنسی بهت میده. فقط خطر اعتیادش شدیده. باید فقط زمانیکه قصد رابطه جنسی هست و هردوطرف مایل هستن استفاده بشه، هم مرد و هم زن براشون خوبه. اما مشکل اینه که اکثر مردا استفاده میکنن تا ارتباط جنسی داشته باشن ، بعد از شانسشون اونروز این رابطه اتفاق نمیافته، میره برا فردا، پس فردا و همینطور که ادامه پیدا کرد طرف با چند بار مصرف گیر میکنه. اما استفاده دوبار درهفته هم اعتیاد اور نیست. خطر اصلی در مصرف پشت سر هم روزانه هست.تنها اثرش افزایش وحشتناک زمان رابطه جنسی و بالطبع لذت جنسیه.وگرنه ازنظر روحی و روانی اثری نداره، حتی پنج درصد الکل هم سرخوشی نمیده.
شنبه 15 اسفند 1394 12:37 ق.ظ
عوضی چرا فش میدی
پنجشنبه 13 اسفند 1394 04:34 ب.ظ
سلام بخاطر تریاک مال و زندگیم از دس رفت مواظب باشین. یه مهندس عمران هستم 2.5 میلیاردم رو به باد دادم یه هو متوجه شدم جز یه اپارتمان و یه ماشین چیزی نمونده بد بختم کرد
دوشنبه 5 بهمن 1394 11:02 ق.ظ
منم گه گاهی میکشیدم فایده ای نداره بخدا امان از دوست ناباب
جمعه 13 آذر 1394 11:40 ق.ظ
کشیدن تریاک توسط وافور وزغال عمل اومده در حد تعادل خوبه آدم صبح بکشه وبره دنبال کارش تا شب هم شاده ضمن اینکه مصرف هر چیزی به نوع وگروه خونی آدما بستگی داره هر چیزی درحد تعادل خوبه خوبی تریاک اینه که مصرفش در اسلام حرام نیست وبر خلاف اون مشروبات الکلی خوشبختانه در دین مااسلام حرامه ولی توصیه به مصرف تریاک ندارم منتها برای بیمارانیکه استفاده ومصرف تریاک خوبه بنده هم موافقم ولی نه برای آدمای با سن وسال کم باتشکر
یکشنبه 5 مهر 1394 02:21 ب.ظ
سلام.لطفا لطفا لطفا تریاک وهر مواد مخدر دیگه ای نکشید چون انسان فقط یبار زندگی میکنه نباید بزارید این یبار فرصت زندگی که خدا بهتون داده درراه شیطانی مواد ونئشگی و خماری و...هدر بشه بعدا باور کنید ترک کردن خیلی سختر ازاونیه که فکرشو بتونید بکنید.باورکنیدشیطان هیچوقت انسانو یکدفعه هل نمیده توپرتگاه بلکه نم نم ویواش یواش هلش میده پس یک بار هم طرف مواد نرید چون بقول معروف یک دود دو دود میشه دودوردورود
دوشنبه 23 شهریور 1394 03:35 ق.ظ
سلام دوستان نظراتتان را خوندم من تقریبا یک ماهه دارم هر روز شیره میکشم اونم سیخ سنگ راستش خیلی حال میده هم وقتشو دارم هم وضعه مالیم خیلی خوبه ولی نمیدونم چرا هر روز به ده کشیدن عذابه وجدان میکشم سی سالمه تا دو سال پیش حتی سیگار هم نمیکشیدم خیلی تو دوستی راهی موندم که ادامه بدم یا ترک کنم ولی از خماری و دردش هم میترسم اینم بگم روزی یه وعده اونم نیم ساعت اندازه دو تا قرصه آستامینوفن میکشم چیکار کنم من آیا ادامه دادن واسه من خوبه اصلا واسم ضرری داره ولی هر کی رو میشناسم یا تریاک میکشه یا قرص مادون یا تراموا میندازه آیا این درسته که آدمی که وضعه مالیش خوبه و وقتشو داره واسش ضرر نداره و جلویه بیشتر سرطانها رو تریاک میکشه البته من شیره تریاک را میکشم
جمعه 6 شهریور 1394 04:15 ق.ظ
میگن منقل و بافور ما بر همه دردی دواست
چون که زحد بگذرد خود مرضی بی دواست
حالا باز نسبت تریاک به نسبت به مواد صنعتی دیگه بسیار خوبه چون اونا ادم رو نابود میکنه ولی در کل هیچ کدومش خوب نیست اگه هم تریاک میکشید با با بافور بکشید نه بالا بندازید و نه سیخ سنگ کنید چون با اینا ادم زود داغون میشه و ازشیره هم استفاده نکنید چون خماریش بدتره امیدوارم هیچکی گرفتاره این جور چیزا نشه. پولت که میره هوا زندگیت و جوانیت هم میره
جمعه 6 شهریور 1394 04:07 ق.ظ
سلام چیزی خوبی نیست واسه ادمی که عمری ازش گذشته و پولداره نه ادم جوون ادم جوون رو زود از پا در میاره و از زندگی و از همه چی عقب میفته ادم جوون خامه و افراط میکنه به شما سفارش میکنم یکبار هم امتحان نکنید و دچار بلای خانمان سوز نشید. و اون شخصی که نوشته بودچکار باید کرد ادم چرتش نگیره کم خواب نداشته باشه و خواب کافی گیرش بیاد وچرت هم از عوارض شیره است امیدوارم هیچکس به این بلای خانمان سوز گرفتار نشه.
جمعه 23 مرداد 1394 02:07 ق.ظ
سلام من امشب اخرین شبه مصرفمه قراره از فردا ترک کنم ولی خیلی نگرانم
یکشنبه 18 مرداد 1394 05:57 ق.ظ
به اندازش به اندازش خوبه
پنجشنبه 8 مرداد 1394 10:37 ب.ظ
کس مادر هرچی معتاده کس کشه
یکشنبه 28 تیر 1394 03:26 ب.ظ
به اندازه خیلی هم خوبه جوون پیر میکنه پیر جوون میگی نه امتحان کن
چهارشنبه 17 تیر 1394 06:11 ق.ظ
دوستان مصرف یکبار زیاد و هزاربار کافی نیست.
دوستان همون تفننی زدنش بدبختتون میکنه. کاری به پولدار و فقیر نداره. این افیون روزی ساعت ها وقتمو میگیره. خیلی دلم مبخواد بذارمش کنار ولی نمیشه.
جمعه 29 خرداد 1394 11:13 ق.ظ
تریاک نه خوب است نه بد بستگی به نگرش واستفاده مثبت یامنفی انسان دارد والسلام.
دوشنبه 4 خرداد 1394 01:05 ق.ظ
لزوما فقط با تریاك كشیدن ادم سر خوش نمیشه من 5 ساله كه قلیون میكشم چد بار هم تریاك كشیدم اما نظر شخصیم اینه تا قلیون هست تریاك مزخرفه
دوشنبه 28 اردیبهشت 1394 01:12 ب.ظ
شیره مرغوب و درجه یک خیلی هم خوبه همه چی در حد اعتدال درسته کسی رو هم برای نعشه بازی نصحت نکنید
دوشنبه 28 اردیبهشت 1394 01:09 ب.ظ
هفته ای یک با هیچ عیبی نداره تازه خو هم هست درضمن برای هر کاری نظر شخصی مهمه و فقط به خود شخص مربوطه
شنبه 26 اردیبهشت 1394 10:41 ب.ظ
التماستون میکنم بذارین کنار شما حالشو میکنین ولی میدونین خونوادتون چه ضرباتی میبینن؟
من یه دخترم یه دختری که باباش تریاکیه میدونین چقدر ضربات روحی خوردم کارم شده گریه به حال بابام
به خاطر خونوادتون
شنبه 26 اردیبهشت 1394 10:40 ب.ظ
التماستون میکنم بذارین کنار شما حالشو میکنین ولی میدونین خونوادتون چه ضرباتی میبینن؟
من یه دخترم یه دختری که باباش تریاکیه میدونین چقدر ضربات روحی خوردم کارم شده گریه به حال بابام
به خاطر خونوادتون
یکشنبه 20 اردیبهشت 1394 01:58 ق.ظ
سلام اگه پول داری و خوراکت خوبه بکش اگر نه حماقتی بیش نیست
شنبه 19 اردیبهشت 1394 12:46 ق.ظ
من‏ ‏‏ ‏سر‏ ‏منقلم‏ ‏جاتون‏ ‏خالی‏ ‏یکم‏ ‏سرم‏ ‏درد‏ ‏میکرد‏ ‏زدم‏ ‏خیلی‏ ‏خوب‏ ‏شد‏ ‏
سه شنبه 8 اردیبهشت 1394 11:48 ق.ظ
سلام...من و دوستم پنجشنبه ها اگه بشه میریم میزنیم گاهی هم تا یک ماه طرفشم نمیریم خداییش حال میده اما خیلی هم مواظبیم که گرفتارش نشیم اما پدرش بسوزه حااال میده ها
پنجشنبه 27 فروردین 1394 06:14 ب.ظ
من بیست سالمه س ساله دارم میکشم ولی الان دوماه راحت گذاشتمش کنار فقط اولش یکم پا درد داشتم
شنبه 22 فروردین 1394 10:06 ق.ظ
سلام به همه دوستان .من بعد از ۲۵ سال مصرف تریاک ۲۵روز است که‌ترک کردم ،قابل توجه دوستانی که چند سالی است که اعتیاد دارن و احساس سر خوشی و بقول خودمون توپی دارن .من اواخر به جایی رسیده بودم که هر ۳ساعت خمار میشدم و باید مصرف میکردم که بیشتر مواقع با کم بود وقت و جا شیره میخوردم که تازه بشم یه انسان معمولی .با این تفاوت با انسان معمولی که دیگه احساس خوشی ندارم و خونه نشین وگوشه گیر شدم و کلی چیز دیگر .دوستانی که برایه کاره خود توجیح دارید چه مصرف کم چه زیاد اشتباه است من هم یک روز تفربحی میزدم مثل خیلی از دوستان و همین الان هم اصلا به صورتم نمیخوره که اصلا اهل حتا سیگار هم باشم ولی از زمان ترک احساس انسان بودم میکنم از اینکه به چیزی معتاد و وابسته نیستم خدا رو شکر میکنم .و امید وارم دوستانی که این مطلب را میخوانند خیلی زود تر از من این ماده افیونیو را ترک کنند .که هر چی زود تر راحت تر و تخریب کم تر دارد.که چه بسا من بعد ترکم متوجه شدم در این ۲۵سال چه صدمه جبران نا پزیری را به خودم با پول خودم با دسته خودم به بدنم زدم.
در این۱۸ سالی که در انگلستان مقیم هستم جز باخت هیچی برام نداشت از خدا میخام کمکم کنه در سن ۳۸ سالگی با کلی درد و مرض از صفر شروع کنم.به امیدی که نشگیت لبخند فرزندت یا در عاقوش گرفتن مادرت ویا هر چیزی که سر خوشت میکنه باشد نه تریاک و هر موادی، ایرانی هیف است معتاد باشد. یا علی
یکشنبه 9 فروردین 1394 04:35 ب.ظ
هیچ چیزی رو خدا بیهوده نیافریده تا جایی که میتونید به طرفش نرید فقط زمانی که مریض شدید با مشاوهره کامل از یک فرد باسواد یا یک عطار خوب فقط برای درمان ازش استفاده کنید . ما توفامیلامون فردی داریم 20ساله معتاده ولی مشخش نیست ادمی هم هست که 2ساله داره میکشه نمیدونم چی میکشه ولی همه چیزشو از دست داده. به امید سلامتی
چهارشنبه 27 اسفند 1393 01:49 ق.ظ
از دوستان اهل فن یه سوال دارم البته خودمون چندین ساله اهل فن هستیما، چیکار باید کرد که آدم چرتش نگیره؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبمستر

چاپ این صفحه