تبلیغات
اطلاعات عمومی جالب - مار، وحشتناك، مفید، بی آزار
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حجت علی کرمی
نظرسنجی
لطفا میزان رضایت خود را از وبلاگ بگویید؟
لطفا میزان رضایت خود را از وبلاگ بگویید؟
لطفا میزان رضایت خود را از وبلاگ بگویید؟
جستجو

چاپ این صفحه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
اطلاعات عمومی جالب
 

مار، وحشتناك، مفید، بی آزار …

شرق با تمدنی كهن دارای رمز و رازها، اخلاق و آداب و سنن خاص خود است. از طبیعت و موجودات آن، به گونه ای سود می جوید كه تمدن معاصر با تمام پیشرفت های علمی و تكنیكی، هنوز نتوانسته به اسرار آن پی ببرد یا لااقل به تقلید آن بپردازد.
مارها از جمله موجودات و مخلوقات فوق العاده خطرناك و هول انگیز طبیعت هستند و كمتر كسی است كه بدون تجهیزات ایمنی، یارای نزدیك شدن به آن ها را در خود بیابد و این در حالی است كه مارگیری با پیشینه ای بسیار زیاد، در كشورهای مشرق زمین به عنوان یك پیشه و یك وسیله تامین روزی رواج دارد و نه تنها مار را با سحر و افسون رام می كنند، بلكه به كارهایی وا می دارند كه عجیب و غیر ممكن به نظر می رسد و یكی از جاذبه های مورد توجه و علاقه گردشگران و توریست های خارجی است.
هندوستان از جمله كشورهایی است كه ادیان متعددی در آن سكونت دارند و پیروان بعضی از این ادیان برای «مار» احترام خاصی قایل می باشند بدین گونه كه اگر ماری وارد خانه ای شود ساكنین آن براساس اعتقادات مذهبی خود حق كشتن یا بیرون راندن او را ندارند و طبعاً در چنین شرایطی آن جا هم مار گزیدگی فراوان است و هم مارگیری. در هندوستان علاوه بر مارگیری، برگزاری نمایش های شگفت آور و پر هیجان رقص مار هم مرسوم است.
این نوع نمایش ها كه اكثراً در معابر و پارك ها تقریباً رایگان انجام می گیرد آن قدر جذاب و پرهیجان و نفس گیر است كه رهگذران، خاصه گردشگران خارجی نمی توانند از لذت تماشای آن صرفنظر نمایند و با كمال میل و رغبت و در حد توانایی خود از پرداخت هدیه نقدی كوتاهی نكنند.
رامشگران مار كه ممكن است مردانی پیر و فرتوت باشند یا نوجوانانی كم سن و سال، وقتی در محلی برای نمایش مستقر می گردند ابتدا با در معرض دید قراردادن چند مار بزرگ و كوچك حضور خود را اعلام می دارند. آنگاه، پس از آن كه عده كافی در اطراف محل نمایش جمع شدند با انتقال مارها از صحنه، نمایش اصلی را با به میدان آوردن سبد حصیری آغاز می كنند، نی لبك خود را به صدا درآورده و سر سبد را برمی دارند.
با آوای نی لبك، مار كبری بزرگی كه در سبد است كم كم به حركت درمی آید، سرپهن و سه گوشش را از درون زنبیل خارج می سازد و به آرامی قد می كشد و در حالی كه با نگاه خوفناكش اطراف را می پاید، زبان باریك و نوك تیزش را چون زبانه آتش از دهانش بیرون آورده، تهدید آمیز تكان می دهد هیكل درشت خود را محسور به آوای نی لبك از درون سبد بیرون می كشد و به طرف مرد مارگیر می خزد. در یكی دو قدمی او می ایستد و بقیه اندام و دمش را كه هنوز در زنبیل است خارج می سازد به دور خود جمع كند و چنبره می زند و در حالی كه همواره با چشمان ریزش اطراف را می پاید و زبانش را تهدیدآمیز پی در پی از دهانش خارج می سازد سرش را بالا و بالاتر می برد هنگامی كه حدود دو سوم طول بدن را از زمین بلند كرده كفچه می زند و محسور آهنگ نی لبك مارگیر قسمت هایی از بدنش به چپ و راست متمایل می شود و رقص هیجان انگیزی را به نمایش می گذارد


رقص مار تا زمانی كه رامشگر صلاح بداند ادامه می یابد و بعد وقتی كافی می داند با آهنگی كه می نوازد مار را به طرف زنبیل و داخل آن هدایت می كند.

مار در داخل زنبیل چنبره می زند و سرش را روی بدنش می گذارد و ظاهراً به خواب می رود و نمایش پایان می یابد.

رقص پرهیجان مار كه از قرن ها پیش در هندوستان و بعضی از كشورهای همجوارش مرسوم است یكی از دشوارترین و خطرناك ترین مشاغل و از جمله دیدنی های این كشورهاست.

باید دانست انواع مارهای بزرگ و كوچك كه بنوای نی لبك پیرمردی لاغر اندام یا نوجوانی كم سن و سال از سبد بیرون می خزند و آرام و مطیع چنبره می زنند یا به رقص درمی آیند عموماً مارهای سمی بسیار خطرناكی هستند كه مارگیرها و رامشگران مار، برای توفیق در حرفه خود و مصون ماندن از نیش و زهر آن ها، باید انواع مارها را بشناسند و از تمایلات و عاداتشان آگاهی داشته باشند و همواره در برخورد با آن ها جوانب احتیاط را رعایت كنند و گرنه سلامتی و جان خود را به آسانی از دست می دهند.

مارگیری و رامشگری مار در هندوستان قرن هاست نسل به نسل، از پدر به پسر انتقال یافته و آن هایی كه این حرفه را از پدر و اجداد خود به ارث برده و ادامه می دهند در واقع از سال ها تجربه و تمرین بهره مند می باشند.

رامشگران مار در هندوستان، برای اجرای نمایش رقص مار بیشتر از مار كبرا استفاده می كنند و این نه به خاطر كم خطری این نوع مار، یا استعداد یادگیری آن ها می باشد بلكه از آن جهت است كه مارهای كبرا با وجود زهر بسیار كشنده و خطرناكشان، به علت كلاهك قابل گسترشی كه داراند شكارشان بسیار آسان می باشد.

هنر مارگیری

مارگیرها برای صید مار، روش های متفاوتی دارند. در هر منطقه براساس تجربیات خود و دیگران شگرد خاصی به كار می برند و چون می دانند كه به دست آوردن پشت گردن مار و بی حركت ساختن دمش او را بی خطر می سازد بیشتر از همین طریق او را شكار می كنند كه رایج ترین آن استفاده از یك چوب بلند دوشاخه است.

آن ها به محض مشاهده مار در فرصتی مناسب چوب دو شاخه را بر روی گردنش می گذارند و به سرعت دمش را با پای خود مهار می كنند و بعد با احتیاط پشت گردنش را با یك دست و دم را با دست دیگر گرفته او را در جعبه یا ظرفی كه قبلاً آماده كرده اند جای می دهند. بعضی برای كم خطر كردن مار هنگامی كه پشت گردنش را به چنگ آوردند تكه پارچه ضخیمی به دهانش می دهند تا آن را گاز بگیرد و زهرش را بر آن بریزد و در نتیجه از خطرش كاسته شود.

زهر مار، مایع زرد رنگ و تقریباً غلیظی است نظیر روغن مایع منتهی كمی رقیق تر.

بعضی از مارگیران حرفه ای، خاصه آن ها كه لازم است برای موسسات علمی و پژوهشی و لابراتورهای دارویی تعداد زیادی مار شكار كنند از تله ها و وسایل مختلفی كه خود ابداع كرده اند استفاده می نمایند اما در میان انواع وسایل و روش های صید مار، نحوه كار بعضی از مارگیران هندی شنیدنی تر است.

آن ها برای گرفتن مار یك كاسه شیر و یك نی لبك و یك دیگچه ی سفالی برمی دارند و به محلی كه حدس می زنند مار وجود دارد می روند.

مار شیر را خیلی دوست دارد و حتی دیده و شنیده شده كه خود را به اصطبل گاوها رسانده و بدون آن كه صدمه ای وارد سازد به مكیدن شیر از پستان گاو پرداخته است.

مارگیرهای هندی با توجه به همین علاقه، ظرف شیر را در مسیر مار می گذارند و دیگچه را نیز در كنارش قرار می دهند و خود در گوشه ای به انتظار می نشینند.

مار بوی شیر را احساس كرده و آرام آرام خود را به ظرف شیر می رساند سر در كاسه شیر می كند و بنوشیدن مشغول می شود.

آن گاه مارگیر با به صدا درآوردن نی لبك او را محسور می سازد. و در یك فرصت مناسب به داخل دیگچه هدایتش می كند و در دیگچه را می گذارد.

انواع مارها

در دنیا بیش از ۲۰۰۰ نوع مار، در گونه های مختلف و رنگ های متنوع، با ویژگی های خاص خود وجود دارد كه به غیر از مناطق قطبی تقریباً در تمام دنیا دیده می شود.

ایرلند، ایسلند و نیوزلند از كشورها یا مناطقی هستند كه می گویند فاقد این خزنده های خوش خط و خال ولی رعب انگیز و وحشتناك می باشند.

مارها همان گونه كه انواع مختلف دارند چگونگی زندگی و محل زیست آن ها نیز متفاوت و متنوع است.

بعضی در لابلای سنگ ها و در میان كشتزارها، برخی در زیرزمین و پاره ای در میان شاخ و برگ و روی درختان، انواعی از آن ها نیز در داخل آب زندگی می كنند.

پاهای مار

مارها ظاهراً پا ندارند ولی با این حال می توانند خیلی سریع جابجا شوند و خود را از محلی به محل دیگر برسانند یا از درختان بالا و پایین روند و بسوراخ بخزند و یا شنا كنند.

آن چه مارها را قادر می سازد تا از محلی به محل دیگر جابجا شوند و بخزند و یا از پستی ها و بلندی ها بالا و پایین روند فلس ها یا پولك های درشتی است كه زیر تنه آن ها وجود دارد. مار وقتی می خواهد حركت كند و پیش رود با گیر دادن فلس ها به ناهمواری های زمین خود را به جلو می كشد.

مارها بر خلاف این كه می گویند استخوان ندارند دارای تعدادی دنده هستند. یك سر دنده ها كه روبروی هم قرار دارند به ستون فقرات و سر دیگر به وسیله ماهیچه ای به پولك های زیر شكم آن ها متصل می باشند و از قسمت گردن به طرف عقب باز و خم می شوند. هنگامی كه مار می خواهد جابه جا شود و به اصطلاح راه برود با حركت دادن دنده ها، پولك ها را به حركت وا می دارد و به كمك آن ها به جلو خزیده می شود و در واقع، پاهای مار همان دنده ها و پولك های زیر بدن اوست.

مارها وقتی می خواهند خیلی سریع حركت كنند برای سرعت بخشیدن به پیشروی، اندام خود را به شكل S درمی آورند با جمع كردن اندام خود، مانند فنر به جلو می جهند.

در بدن انواع انگشت شماری از مارها، مثل مار بوا آثاری از پا وجود دارد و براساس آن حدس زده می شود كه مارها قبلاً پا داشته اند ولی در جریان تكامل از بین رفته است.

مارها گوش ندارند اما قادر هستند خفیف ترین صداها را بشنوند و جهت آن را تشخیص دهند.

آن چه مار را قادر به شنیدن می كند عضلات سینه آن ها است. این عضلات آن قدر حساس می باشند كه صداهایی را كه ما نمی توانیم با گوش های خود بشنویم آن ها به خوبی قادر به شنیدن آن هستند، حتی اگر كوچكترین ارتعاشات صوتی باشد.

در میان انواع مارها «مار كبرا» قدرت شنوایی بیشتری دارد.

نوع مطلب : اطلاعات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 27 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی
دوشنبه 27 خرداد 1392 01:18 ب.ظ
بسیار خوشحالم که تونستم مطالب وبلاگت رو بخونم.
با سایت من هم تبادل لینک کن
افتخاریه واسه من!!!!

www.7link.com


__________▓▒▒▓
______▓▒▓_▓▒▒▓_▓▒▓
_____▓▒░▒▓__▓__▓░▒▓
_____▓▒▒▓_▓▓_▓▓_▓▒░▓
___▓▒░▒▓_▓░▒▓_▓▓_▓▒▓
___▓▓___▓▒░▒▓_▓▓_▓▒▒▓
___▓_▓_▓▒▒▓_▓▒▒▓_▓▒▓
__▓__▓▒▓_▓▓__▓▒▒▓_▓▒▓
_▓▒▓_▓░▒▓__▒▓_▓▒▓_▓▓
▓▒▒▓_▓▒░░░░▒▓_▓▓_▓▒░▒▓
▓▒░▒▓_▓▒░░░▒▓_▓_▓▒░░▒▓
▓▒░▒▓_▓▒░░░░▒▓_▓▒░░▒▓
_▓▒▒▓___▓▒░▒▓_▓▒░░░░▒▓
__▓▓_▓▒▓______▓▒░░░▒▓
_____▓▒░░░░▒▓_▒▓░░▒▓
____▓▒░░░░░░▒▓█▓▒░▒▓
____▓▒░░░░░░▒▓█_▓▒▓
_____▓▒▓_▓▒░▒▓█
_________▓▒▒▓_█
__________▓▒▓_█
_______________█
_████_________█
__█████_______█
___████________█
____█████______█
_________█______█
_____███_█_█__█
____█████__█_█
___██████___█_
____████____█

تقدیم به تو
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبمستر

چاپ این صفحه