تبلیغات
اطلاعات عمومی جالب - 10 دانستنی جالب در مورد سیاره زمین
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حجت علی کرمی
نظرسنجی
لطفا میزان رضایت خود را از وبلاگ بگویید؟
لطفا میزان رضایت خود را از وبلاگ بگویید؟
لطفا میزان رضایت خود را از وبلاگ بگویید؟
جستجو

چاپ این صفحه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
اطلاعات عمومی جالب
 10 دانستنی جالب در مورد سیاره زمین


1.صفحات هموار زمینی، این سیاره را محل مناسبی ساخته است

زمین یگانه سیاره دارای صفحه هموار در منظومه شمسی است. پوسته یا قشر بیرونی زمین به مناطق مختلف بنام صفحه های هموار زمین ساختی تقسیم شده اند. این مناطق بر فراز ماگما یا خمیر مواد معدنی داخلی زمین شناور بوده و می توانند برخلاف هم حركت كنند. هر گاه دو صفحه با هم برخورد كنند، امكان دارد یك صفحه زیر صفحه دیگر برود. این پروسه بسیار مهم است. زمانیكه گیاه های میكروسكوپی در آبها می میرند به عمق ابحار سقوط می كنند. طی مدت بسیار طولانی، بقایای این نوع حیات كه سرشار از كاربن شده اند، دوباره به قسمت داخلی زمین می روند و بازسازی می شوند. این گیاهان كاربن را از اتموسفیر زمین تخلیه می كنند و در نتیجه ما را در برابر اثرات گلخانه ای نجات می دهند و مانع آنچه كه در زهره اتفاق افتاده، می گردند.
بدون صفحه های هموار زمینی، هیچ راهی برای بازسازی كاربن وجود نداشته و در نتیجه زمین بیش از حد داغ می گردد

2.زمین تقریبأ یك كره یا گوی است

شكل زمین را می توان بصورت كره ای كه در قطبین پهن شده تصور نمود. در واقع یك گوی است، اما گردش زمین باعث می گردد تا در استوا متورم شود. بدین معنی است كه اندازه گیری از قطب تا قطب دیگر حدود 43 كیلیومتر كمتر از قطر زمین در استوای آن می باشد.

با اینكه بلندترین كوه روی زمین البرز، اما دورترین كوه از مركز زمین كوه چیمبورازو در اكوادور می باشد.


3.زمین اكثرأ از آهن، اكسیژن و سیلیكون تركیب شده

اگر بتوانیم زمین را به ستون های جداگانه مواد معدنی تقسیم كنیم در آنصورت 32.1 درصد آهن، 30.1 درصد اكسیژن، 15.1 درصد سیلیكون و 13.9 درصد مگنیزیم می باشد. طبعأ اكثر این مقدار آهن در هسته زمین قرار دارد. اگر بتوانید به زیر زمین بروید و هسته آن را بررسی كنید، می بینید كه 88 درصد از آهن تشكیل شده است.
47 درصد پوسته یا قشر زمین را اكسیژن تشكیل داده.

4. 70درصد سطح زمین را آب پوشانیده

وقتیكه فضانوردان برای اولین بار به فضا رفتند و با چشم سر به زمین دیدند، آن را سیاره آبی ( آبی رنگ) نامیدند و این جای تعجب نیست. زیرا 70 درصد سیاره ما را اقیانوس ها پوشانیده و 30 درصد باقیمانده آن زمین خشك و سفت است كه بالاتر از سطح بحر قرار دارد.5. اتموسفر زمین تا 10 هزار كیلومتر گسترده است

اولین 50 كیلومتر یا اندكی بیشتر اتموسفیر بسیار غلیظ و متراكم است، اما كل اتموسفیر تا 10 هزار كیلومتر بر سطح زمین امتداد دارد. خارجی ترین لایه اتموسفیر را، جو خارجی (exosphere) می نامند كه در ارتفاع 500 كیلومتر از زمین آغاز می شود. چنانچه گفته شد این پوشش تا 10 هزار كیلومتر بالا می رود و در آن قسمت، ذرات یا عناصر آزاد و خودگردان می توانند از كشش یا گرانش جاذبه ای زمین فرار كنند و توسط باد های خورشیدی پراكنده شوند.

اما این قسمت بالائی به شدت رقیق و نازك است. قسمت عمده اتموسفیر زمین پائین نزدیك زمین قرار دارد. در واقع، 75 درصد اتموسفیر زمین در 11 كیلومتر اول بالای سطح زمین می باشد.

دانشمندان فكر می كنند كه میدان مقناطیسی توسط هسته بیرونی مذاب زمین؛ جائیكه گرما، باعث ایجاد حركت انتقالی گرمای ذرات هدایت شده می گردد. این امر باعث ایجاد جریان های الكتریكی می گردد كه میدان مقناطیسی را بوجود می آورد


6.هسته مذاب آهنی زمین یك میدان مغناطیسی ایجاد می كند

زمین شبیه یك مغناطیس بزرگ است كه در بالا و پائین و در واقع نزدیك به قطب های جغرافیایی دارای قطب های مقناطیسی می باشد. این میدان مغناطیسی از سطح زمین تا هزاران كلیومتر به دور امتداد یافته و منطقه ای را ایجاد كرده كه بنام مقناطیس كره ( مگنتوسفر) یاد می شود. ما باید مدیون مغناطیس كره باشیم، زیرا در نبود آن ذرات باد های خورشیدی با زمین برخورد نموده و سطح آن را در معرض مقدار زیاد تشعشعات یا تابش های خورشیدی قرار می دهد. اما مغناطیس كره باد های خورشیدی را به دور زمین هدایت نموده و ما را در برابر آسیب آن محافظت می كند.

دانشمندان فكر می كنند كه میدان مغناطیسی توسط هسته بیرونی مذاب زمین؛ جائیكه گرما، باعث ایجاد حركت انتقالی گرمای ذرات هدایت شده می گردد. این امر باعث ایجاد جریان های الكتریكی می گردد كه میدان مغناطیسی را بوجود می آورد.


7.گردش زمین بدور محورش 24 ساعت زمان نمی برد

در واقع 23 ساعت و 56 دقیقه و 4 ثانیه است. این مدت زمانی است كه زمین یكبار بدور محور اش می چرخد و اخترشناسان آن را یك روز نجومی می نامند. پس حالا متوجه شدید كه یك روز 4 دقیقه كمتر از مدتی است كه قبلأ فكر می كردید. شما فكر می كنید كه این زمان با گذشت هر روز زیاد می شود و طی چند ماه روز شاید شب گردد و شب روز گردد.

اما به یاد داشته باشید كه زمین بدور خورشید می گردد. هر روز، خورشید در مقایسه با ستار های دیگر حدود 1 درجه ( به اندازه ماه در آسمان) حركت می كند. حالا، اگر شما این گردش كوچك خورشید را كه بخاطر گردش زمین بدور آن متوجه می شویم نیز اضافه كنید در آنصورت با گردش زمین بدور محور اش 24 ساعت كامل را بدست می آورید.

8.یك سال زمینی 365 روز نیست

در واقع 365.2564 روز است. این بار اضافه شد. 0.2564 روز، نیاز برای سال كبیسه را تكمیل می كند. به همین خاطر است كه حالا در گاهنامه میلادی هر سال با عدد 4 مانند 2004، 2008 و غیره قابل تقسیم است و تا اینكه بین 100 (1900، 2100 و غیره) قابل تقسیم باشد... و چنین ادامه خواهد داشت تا زمانیكه بین 400، (1600، 200 و غیره) قابل تقسیم گردد.


9.زمین تنها یك قمر و دو سیاره هم مدار مدارد

چنانچه میدانید، زمین یك قمر (ماه) دارد. اما آیا میدانید كه دو سیارك دیگر در یك مدار مشترك به دور زمین قفل شده اند؟ این سیارك ها بنام 3753 كرویتین و 200229AA یاد می شوند. در مورد ماه زیاد توضیح نمی دهم، زیرا مطمئن ام كه همه شما آن را به خوبی شناخته اید.

اما سیارك 3753 كرویتین كه قطر آن 5 كیلومتر است بنام قمر یا ماه دوم زمین یاد می شود. در واقع بدور زمین نمی گردد، بلكه یك مدار هماهنگ شده با زمین دارد. این قمر دارای یك مداری است كه گویا زمین را در مدار اش دنبال می كند، اما در حقیقت در یك مسیر جداگانه بدور خورشد، مدار خودش را طی می كند.

سیارك 200229AA فقط 60 متر قطر دارد و مدار آن بدور زمین شبیه نعل اسب است كه هر 95 سال آن را به زمین نزدیك تر می سازد. طی حدود 600 سال، بنظر میرسد كه زمین را در مداری شبیه مدار یك ماهواره دور بزند. دانشمندان پیشنهاد می كنند كه این سیارك می تواند یك هدف خوب برای یك مأموریت اكتشافی فضایی باشد.

سیارك 3753 كرویتین كه قطر آن 5 كیلومتر است بنام قمر یا ماه دوم زمین یاد می شود. در واقع بدور زمین نمی گردد، بلكه یك مدار هماهنگ شده با زمین دارد

10. زمین تنها سیاره ای است كه در آن حیات وجود دارد
ما وجود آب را در گذشته های مریخ و ذرات لازم برای ایجاد حیات را در تیتان قمر زحل كشف نمودیم. ما می توانیم آمونیو اسید ها را در یك سحابی در اعماق فضا ببینیم، اما زمین یگانه جای است كه حیات در آن كشف شده است.

اما اگر در سیارات دیگر هم حیات وجود داشته باشد، دانشمندان در حال آزمایشاتی اند تا ما را در یافتن این حیات كمك كند. یك مدارگرد دیگر بنام آزمایشگاه علمی مریخ، طی چند سال آینده به سوی این سیاره می رود و با تجربیاتی مجهز می باشد كه می تواند حیات را در خاك این سیاره كشف كند. آنتن های بزرگ رادیویی با بررسی ستاره های دور دست، سعی می كنند تا انواع سیگنال های حیات هوشمندی را كه از فضای میان ستاره ای عبور كند، بشنوند. و حالا تلسكوپ های فضایی مانند مأموریت داروین ایسا (سازمان فضایی اروپا) چنان قوی اند كه می توانند حضور حیات را در دنیا های دیگر حس كنند.

اما فعلأ همه میدانیم كه فعلا زمین یگانه جای است كه حیات در آن وجود دارد و این خود یك واقعیت جالب است.نوع مطلب : اطلاعات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 9 مرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی
دوشنبه 30 مرداد 1396 07:22 ب.ظ
great issues altogether, you just won a
emblem new reader. What might you recommend in regards to your submit
that you just made some days in the past? Any certain?
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:10 ب.ظ
Why people still use to read news papers when in this technological
world the whole thing is accessible on net?
جمعه 13 مرداد 1396 03:15 ب.ظ
Hello colleagues, fastidious post and good arguments commented here,
I am really enjoying by these.
جمعه 13 مرداد 1396 02:45 ب.ظ
If some one desires expert view concerning running a blog after that i advise
him/her to pay a quick visit this website, Keep up the good job.
شنبه 7 مرداد 1396 02:32 ب.ظ
Thanks a bunch for sharing this with all of us you really recognise what you're speaking approximately!
Bookmarked. Please also visit my website =). We will have a hyperlink trade contract between us
دوشنبه 21 فروردین 1396 09:11 ب.ظ
great issues altogether, you just received a brand new reader.
What would you recommend about your put up that you simply made some days ago?
Any sure?
دوشنبه 21 فروردین 1396 07:45 ب.ظ
With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation?
My website has a lot of exclusive content I've either created myself or outsourced but it seems
a lot of it is popping it up all over the web without
my agreement. Do you know any ways to help protect against content from being stolen? I'd genuinely appreciate it.
دوشنبه 21 فروردین 1396 10:27 ق.ظ
Hey! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
There's a lot of people that I think would really
enjoy your content. Please let me know. Thanks
چهارشنبه 9 مرداد 1392 02:12 ب.ظ
چطوری؟ خوبی؟ چرا نمیای لینک وبلاگت رو توی سایتم ثبت کنی؟ چند بار برات نظر گذاشتم . هر بار بهت سرمیزنم مطالب جدید وبلاگت رو میخونم . وبلاگ جذابی داری.

منتظرتم
www.link.carlo.ir
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبمستر

چاپ این صفحه