اطلاعات عمومی جالب - مطالب هفته سوم خرداد 1392
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حجت علی کرمی
نظرسنجی
لطفا میزان رضایت خود را از وبلاگ بگویید؟
لطفا میزان رضایت خود را از وبلاگ بگویید؟
لطفا میزان رضایت خود را از وبلاگ بگویید؟
جستجو

چاپ این صفحه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
اطلاعات عمومی جالب
 

بیماری مالاریا چیست ؟


تاریخچه :

نام مالاریا از دو قسمت مال و آریا گرفته شده است که به معنی هوای بد میباشد .زیرا در زمان قدیم مردم مالاریا را به بدی هوا مرتبط میدانستند . مالاریا از دوران باستانشناختهشده است و در سده پنجم پیش از میلاد مسیح بقراط شرح مشخص بیماری را نوشته است . و آخرین برنامه تنظیم شده « مبارزه با مالاریا تا مرحله ریشهکنی » در سطح جهان به عهده خود کشورها گذاشته شده است .

بیماری مالاریا چیست ؟

مالاریا بیماری انگلی خونی میباشد که عامل ایجاد کننده آن در مرحلهای از رشد خود در داخل گلبولهای قرمز خون تکثیر نموده موجب از بین رفتن گلبولهای قرمز خون و بروز علائم بیماری میشود . هر ساله در جهان
۵۰۰ – ۳۰۰ میلیون نفر به مالاریا مبتلا میشوند . مرگ و میر مالاریا در جهان سالانه بین ۱ تا ۲ میلیون نفر است و سالانه در سراسر کشور در حدود ۵۰ – ۳۰ هزار نفر به مالاریا مبتلا میشوند . بیشترین موارد بیماری در ایران مربوط به استانهای سیستان و بلوچستان ، هرمزگان و قسمت گرمسیری کرمان میباشد .

علائم بیماری :

بیمار ابتدا احساس سرما ، سرما و لرز کرده سپس دچار تب شده وعرق نموده متعاقب آن احساس بهبودی میکند . بیماران مالاریایی بسته به نوع مالاریا هرروز یایکروزدرمیان علائم بیماری را ظاهر مینمایند

راههای انتقال :

مهمترین راه انتفال مالاریا از طریق گزش پشههای آنوفل ماده میباشد. همراه باگزش ، پشه خون شخص آلوده رامیمکد . عامل بیماری به پشه منتقلشده و در داخل بدن پشه شروع به رشد و تکثیر مینماید که بعد از
۲۱ – ۷ روز ( بستگی به دما و رطوبت دارد ) عامل بیماری آماده انتقال به فرد دیگرمیشود . در این زمان چنانچه پشه شخص سالم را نیش بزند این شخص بیمار خواهد شد .مالاریا همچنین میتواند از طریق انتقال خون ، وسایل و تجهیزات پزشکی و از طریق مادرزادی نیز منتقل شود

ادامه مطلب


نوع مطلب : مطالب با موضوع پراکنده، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 21 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

 

طراحی بمب‌های هسته‌ای:


برای تولید بمب هسته‌ای، به یك سوخت شكافت‌پذیر یا گداخت‌پذیر، یك وسیله راه‌انداز و روشی كه اجازه دهد تا قبل از اینكه بمب خاموش شود، كل سوخت شكافته یا گداخته شود نیاز است.

بمب‌های اولیه با روش شكافت هسته‌ای و بمب‌های قویتر بعدی با روش گداخت هسته‌ای تولید شدند. ما در این بخش دو نمونه از بمب های ساخته شده را بررسی می كنیم:

بمب‌ شكافت هسته‌ای :

1- بمب‌ هسته‌ای (پسر كوچك) كه روی شهر هیروشیما و در سال 1945 منفجر شد.

2- بمب هسته‌ای (مرد چاق) كه روی شهر ناكازاكی و در سال 1945 منفجر شد.

بمب گداخت هسته‌ای : 1- بمب گداخت هسته‌ای كه در ایسلند بصورت آزمایشی در سال 1952 منفجر شد.

بمب‌های شكافت هسته‌ای:

بمب‌های شكافت هسته‌ای از یك عنصر شبیه اورانیوم 235 برای انفجار هسته‌ای استفاده می‌كنند. این عنصر از معدود عناصری است كه جهت ایجاد انرژی بمب هسته‌ای استفاده می‌شود. این عنصر خاصیت جالبی دارد: هرگاه یك نوترون آزاد با هسته این عنصر برخورد كند ، هسته به سرعت نوترون را جذب می‌كند و اتم به سرعت متلاشی می‌شود. نوترون‌های آزاد شده از متلاشی شدن اتم ، هسته‌های دیگر را متلاشی می‌كنند.

زمان برخورد و متلاشی شدن این هسته‌ها بسیار كوتاه است (كمتر از میلیاردم ثانیه ! ) هنگامی كه یك هسته متلاشی می‌شود، مقدار زیادی گرما و تشعشع گاما آزاد می‌كند


ادامه مطلب


نوع مطلب : مطالب جالب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 20 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

بمب هسته ای چگونه كار می‌كند؟


شما احتمالاً در كتابهای تاریخ خوانده‌اید كه بمب هسته‌ای در جنگ جهانی دوم توسط آمریكا علیه ژاپن بكار رفت و ممكن است فیلم‌هایی را دیده باشید كه در آنها بمب‌های هسته‌ای منفجر می‌شوند. درحالیكه در اخبار می‌شنوید، برخی كشورها راجع به خلع سلاح اتمی با یكدیگر گفتگو می‌كنند، كشورهایی مثل هند و پاكستان سلاح‌های اتمی خود را توسعه می‌دهند.

ما دیده‌ایم كه این وسایل چه نیروی مخرب خارق‌العاده‌ای دارند، ولی آنها واقعاً چگونه كار می‌كنند؟ در این بخش خواهید آموخت كه بمب هسته‌ای چگونه تولید می‌شود و پس از یك انفجار هسته‌ای چه اتفاقی می‌افتد؟

فیزیك هسته‌ای

انرژی هسته‌ای به 2 روش تولید می‌شود:

1- شكافت هسته‌ای: در این روش هسته یك اتم توسط یك نوترون به دو بخش كوچكتر تقسیم می‌شود. در این روش غالباً از عنصر اورانیوم استفاده می‌شود.

2- گداخت هسته‌ای: در این روش كه در سطح خورشید هم اجرا می‌شود، معمولاً هیدروژن‌ها با برخورد به یكدیگر تبدیل به هلیوم می‌شوند و در این تبدیل، انرژی بسیار زیادی بصورت نور و گرما تولید می‌ شود.   

نوع مطلب : مطالب جالب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 20 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

 

مغز را بهتر بشناسیم


مغز در کنار طناب نخاعی، دستگاه عصبی مرکزی را تشکیل می دهد. وزن متوسط مغز انسان 1400-1300 گرم است. در هنگام تولد وزن مغز كمتر از 400-350 گرم است. با رشد بچه با این كه تعداد سلول های عصبی ثابت می ماند ولی اندازه سلول ها و ارتباطات شان افزایش می یابد و مغز در سن شش سالگی به اندازه كامل اش می رسد. مغز از ماده خاكستری(40 درصد) و ماده سفید(60 درصد) تشكیل شده است. اگر چه مغز تنها دو درصد وزن بدن را تشكیل می دهد، 20 درصد جریان خون بدن به آن می رسد. مغز از سه بخش اصلی تشكیل شده: مخ، مخچه، ساقه مغز.


مخ

شامل دیانسفال و نیمكره های راست و چپ است. دیانسفال به تالاموس، هیپوتالاموس و برخی قسمت های دیگر نزدیك به آن ها گفته می شود. نیمكره های مخ بخش اصلی مخ را تشكیل می دهند. قشر نیمكره ها از ماده خاكستری تشكیل شده است. هر نیمكره به وسیله شیارهایی به چهار قسمت یا لب تقسیم شده است که عبارتند از: 1- لب پیشانی 2- لب آهیانه ای 3- لب گیجگاهی 4- لب پس سری. هر لب مخ وظایفی به عهده دارد كه عبارتند از:
وظیفه لب پیشانی: درك مفهوم، توانایی حركتی، قوه قضاوت، توانایی نوشتن لغات، مركز كنترل ادرار و مدفوع.
وظیفه لب آهیانه ای: درك اطلاعات حسی، توانایی تشخیص راست و چپ قسمت های بدن.
وظیفه لب گیجگاهی: حافظه، شنوایی.
وظیفه لب پس سری: بینایی، فهم مطالب نوشتاری.
نیمكره غالب برای كلیه افراد راست دست و بیشتر افراد چپ دست، نیمكره چپ است. مركز صحبت كردن در این نیمكره قرار دارد.
كوربوس كالوزوم: دسته بزرگی از رشته های عصبی است كه نیمكره های راست و چپ را به هم مرتبط می كند.

ساقه مغز

ساقه مغز بخش بسیار مهمی از مغز است كه از بالا به نیمكره های مخ و از پایین به نخاع محدود می شود و شامل قسمت های زیر است: 1- مغز میانی 2- پل مغزی 3-بصل النخاع. مركز تنظیم كننده تنفس، اعمال قلب و عروق و هوشیاری در ساقه مغز قرار گرفته است.

مخچه

مخچه در قسمت عقب جمجمه و زیر مخ قرار گرفته است. ارتباط مخچه از طریق پایك فوقانی با مغز میانی، از طریق پایك میانی با پل مغزی و از طریق پایك تحتانی با بصل النخاع است. عمل اصلی مخچه كنترل و هماهنگ كردن حركات و حفظ تعادل بدن است.

نوع مطلب : مطالب جالب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 20 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

 

هسته اتمی

 

لرد رادرفورد در سالهای 1921 و 1913 گروهی از فیزیكدانان برجسته را گرد هم آورد كه از جمله آنان نیلس بور، هانس گایگر و ارنست مارسدن بودند. آغاز استنباط امروزی ما از ساختار اتم از طریق آزمایش ها و فرضیه های این گروه با مدیریت رادرفورد شكل گرفته است. گایگر و مارسدن ورقه بسیار نازكی از طلا را در معرض جریان ذرات زیر اتمی با بار مثبت قرار دادند.انها دریافتند كه اكثر ذرات مستقیما از میان این ورقه عبور می كنند. رادرفورد از این مشاهده نتیجه گیری كرد كه بیشتر فضای اتم خالی است. آنها هم چنین دریافتند كه معدودی از ذرات با زوایای بزرگ منحرف می شوند و بعضی از آنها ( در حدود 1 در 8000) تقریبا در خلاف جهتی كه به حركت در آمده اند، به عقب باز می گردند. رادرفورد این مشاهده را به این صورت توضیح داد كه هسته بسیار كوچكی در اتم وجود دارد كه شامل همه بار مثبت و تقریبا همه جرم اتم است و امروزه هسته اتم نامیده می شود.

گایگر و مارسدن دریافتند كه بیشترین بخش فضای اتم خالی است. قطر اكثر اتم ها بین 100 و 500 پیكومتر است. اما شعاع هسته اتم ها بین 0012/0 و 0075/0 پیكومتر تغییر می كند. شعاع الكترون در حدود 00282/0 پیكومتر است. در اتم های كوچك، فاصله میان هسته و نزدكترین الكترون در حدود 50 پیكومتر است. بنابراین، هسته فقط در حدود یك تریلیونیم حجم اتم را اشغال می كند. برای تصور این رابطه ، اگر هسته هیدروژن را به اندازه یك توپ پینگ پنگ فرض كنید، الكترون به اندازه توپ تنیس و در حدود 35/1 كیلومتر دورتر از آن خواهد بود

نوع مطلب : مطالب جالب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 20 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

 اثر فوتوالكتریک

بسیاری از فروشگاه ها درهایی دارند كه به طور خودكار باز و بسته می شوند. بعضی از این درها با دستگاهی كار می كنند كه عملكرد آن بستگی به نور دارد. در یك طرف جلوی در، منبعی از نور است. مقابل این منبع ، یك اشكار ساز نور است. وقتی باریكه ای از نور روی اشكار ساز می افتد سبب می شود كه از ماده درون آشكارساز الكترونهایی خارج شوند و جریان الكتریكی در مدار برقرار گردد. گسیل الكترون ها بر اثر نور را، اثر فوتوالكتریك می نامند. وقتی شما به طرف در می روید و بین منبع نور و آشكارساز قرار می گیرید ، باریكه نور قطع می شود و گسیل الكترون از اشكارساز متوقف شده ، جریان الكتریكی قطع می گردد. با قطع جریان الكتریكی، مكانیسمی به كار می افتد كه در را باز می كند.

اینشتین در سال 1921 برای توضیح اثر فوتوالكتریك جایزه نوبل دریافت كرد. مدتها قبل معلوم شده بود كه وقتی نور به سطح بعضی از مواد برخورد می كند، الكترون از آن ماده گسیل می باد. اما واقعیتی معماگونه درباره این تغییر وجود داشت. معما این بود كه وقتی شدت نور ( تعداد فوتونها در واحد زمان) كاهش میافت، انرژی الكترون های گسیل یافته تغییر نمی كرد، بلكه تعداد الكترون ها كمتر می شد. اینشتین نشان داد كه فرضیه پلانك این مشاهده را توضیح می دهد. بر اساس فرضیه پلانك ،فرض میكنیم به جای اینكه انرژی به طور پیوسته منتشر شود، به صورت بسته های كوچك یا كوانتوم های انرژی منتشر می شود. كوانتوم های انرژی تابشی را غالبا فوتون می نامند. علاوه بر این او اظهار داشت كه مقدار انرژی منتشر شده مستقیما با فركانس نور گسیل یافته ارتباط دارد.

مقدار معینی انرژی لازم است تا یك الكترون از سطح ماده ای جدا شود. اگر فوتونی با انرژی بیشتر به الكترون برخورد كند، الكترون را از سطح دور خواهد كرد. چون الكترون در حال حركت است، مقداری انرژی جنبشی دارد. در این صورت مقداری از انرژی فوتون برای آزاد كردن الكترون از سطح و بقیه ان صرف انرژی جنبشی الكترون می شود. هرگاه نور با یك فركانس معین به كار رود، در این صورت الكترونهایی كه از سطح ماده می گریزند همگی انرژی یكسان خواهند داشت.

اگر شدت نور افزایش یابد، و فركانس ثابت بماند تعداد الكترون های گسیل یافته افزایش خواهد یافت. اما اگر فركانس نور افزایش یابد، انرژی فوتون زیاد می شود. چون مقدار انرژی لازم برای آزاد شدن الكترون از اتم یك عنصر معین، ثابت است، الكترون هایی كه با فركانس زیادتر سطح ماده را ترك می كنند، انرژی جنبشی بیشتری خواهند داشت.

فرضیه پلانك همراه با توضیح اینشتین ماهیت ذره ای بودن نور را تایید كرد
نوع مطلب : مطالب جالب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 20 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

 

10 موقعیت وحشتناک برای زندگی در فضا


زندگی در ایستگاه فضایی بین المللی برای بسیاری از افراد رویایی است، اما برای کسانی که با تحمل تمرین های طاقت فرسا آماده اقامت در این ایستگاه شده اند ، همه چیز متفاوت است و زندگی آنها روزهای وحشتناکی نیز دارد.زندگی در مدار دشواری های بزرگی دارد و بد اقبالی هایی که در تجربه این پدیده برای انسان رخ داده نشاندهنده این موضوع هستند که هنوز باید در زمینه ایجاد تمدنهای بشری در فضا بیشتر بیاموزیم.
در ادامه ، 10 موقعیت و وضعیت که می توانند زندگی در فضا را به جهنمی ترسناک تبدیل کنند، مورد بررسی قرار می گیرند:

افتادن ناخن های دست:
تجربه نشان داده دستکش های لباس های فضایی که فضانوردان در هنگام کار کردن یا راهپیمایی فضایی در خارج از ایستگاه فضایی به دست می کنند برای سلامت آنها بسیار مضر است. بررسی هایی که به تازگی انجام گرفته نشان می دهند در حدود 10 درصد از فضانوردان در اثر پوشیدن این دستکش ها به «آسیب ناخن انگشت» دچار می شوند و تعدادی از آنها یکی از ناخن های خود را به کلی از دست می دهند زیرا دستکش با محدود کردن مسیر حرکت انگشتان دست می تواند به ناخنها آسیب رسانده و آنها را بکند هر چه دست فضانورد بزرگتر باشد ، این آسیب دیدگی جدی تر می شود و شاید ناسا باید برای کاهش دادن ابتلا به آن در جستجوی فضانوردانی با جثه کوچکتر باشد.

خطرهای بی وزنی:
زندگی در خلاء می تواند نتایج کاملا عجیبی بر زندگی داشته باشد. در ماه مارچ سال 2007 فضانورد «سونیتا ویلیامز» در تلاش بود تا مقداری سبزیجات و چاشنی معطر را درون سوشی فضایی خود بگنجاند که ناگهان این مواد در خلاء متلاشی شده و همه جا را در بر گرفتند و بلافاصله دیوارها و فضای اطراف مملو از قطرات و ذرات گیاهی شد. از بین رفتن بوی این ماده در فضای ایستگاه مدت زمان زیادی را صرف کرد و ویلیامز نیز ناچار شد دیگر از این گیاه سنتی ویژه سوشی استفاده نکند زیرا آنها برای دستگاه هایی که درون ایستگاه قرار داشتند بسیار خطرناک به شمار می رفتند.

سواری خطرناک:
در حالیکه معلق ماندن در ایستگاه فضایی می تواند بسیار هیجان انگیز باشد، ورود یا خروج از آن می تواند سواری بسیار خطرناکی به شمار برود. به ویژه گفته می شود سفرهایی که توسط کپسول فضایی سایوز صورت می گیرند فشار شدیدی را به فضانوردان وارد می آورند.«تریسی کدوول دایسون» به تازگی و پیش از اینکه از ایستگاه به زمین بازگردد ، گفت: می گویند سفر با سایوز تجربه ای مانند یک تصادف قطار، در پی آن تصادف خودرو و در نهایت افتادن از روی دوچرخه را برای انسان خلق می کند. اما پس از اینکه وی این سفر را تجربه کرد تمامی این شایعات را رد کرد و اعلام کرد به هیچ وجه اذیت نشده و سفر بازگشت به خانه اش، سواری بسیار هیجان انگیزی بوده است.ادامه مطلب


نوع مطلب : مطالب جالب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 19 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

 

پسته، قند خون را كاهش می‌دهد

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد خوردن یك مشت مغز پسته در روز نه تنها یك میان وعده سالم و مغذی است بلكه با كاهش روند جذب كربوهیدرات‌ها در بدن باعث كاهش قندخون نیز می‌شود.

بنابراین گزارش مصرف پسته با مواد غذایی دارای كربوهیدرات بالا مثل نان سفید، روند جذب كربوهیدرات را كاهش داده و می‌تواند در كنترل دیابت مؤثر باشد.

این گزارش حاكی است پسته دارای مقادیر زیادی پروتئین گیاهی، مواد نشاسته‌ای غنی و مواد معدنی مهم مانند پتاسیم و منیزیوم است كه وجود آنها در بدن ضروری است.

پسته همچنین برای تسكین اعصاب مفید است و وجود چربی اشباع نشده در آن باعث پایین آمدن سطح كلسترول بد (LDL) و بالارفتن سطح كلسترول خوب خون (HDL)‌ می‌شود، كه این عمل برای سلامت قلب مفید است.

نوع مطلب : مطالب جالب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 18 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

 

۵ سلاح ضدخستگیوقتی خسته اید معمولا چه می کنید؟ کنج اتاق می خزید و سرتان را زیر پتو می کنید؟ شاید هم فنجانی چای یا قهوه می نوشید. ما ۵ سلاح در اختیار شما قرار می دهیم تا هر بار خستگی به شما هجوم آورد با آن مقابله کنید!
۱) نفس عمیق کشیدن: جالب است بدانید که نفس عمیق و آرام می تواند خیلی سریع انرژی شما را افزایش دهد. توصیه ما به شما این است که تا ۴ بشمارید و آرام و عمیق نفس بکشید بعد مجددا استراحت کنید دوباره تا ۴ بشمارید و عمیق نفس بکشید بعد تا ۶ بشمارید و نفستان را آرام بیرون بدهید. این کار را ۴ مرتبه تکرار کنید. این کار ساده سبب آرامش شما و بازگشت انرژی غیرقابل تصوری به شما می شود.
۲) ورزش کردن: هنگامی که احساس خستگی می کنید ورزش بدون حتم آخرین گزینه ای است که شاید به ذهنتان خطور کند این در حالی است که به گفته متخصصان ورزش بهترین راه حل برای شارژ مجدد باتری هاست. حتی ۱۰ دقیقه پیاده روی ساده می تواند سبب افزایش جریان خون در تمامی نقاط بدن و بازگشت انرژی به بدن شما باشد.
۳) نوشیدن آب: معمولا موقتی افراد خسته اند قهوه یا چای می نوشند. گرچه خوردن این نوع نوشیدنی ها خوب است اما بهترین نوشیدنی آرامش بخش و رفع کننده خستگی آب است. کمبود آب می تواند مولد احساس خستگی باشد. توصیه ما به شما این است که روزانه حداقل یک میلی لیتر بابت هر یک کالری مصرف بنوشید به عنوان نمونه اگر روزانه ۲ هزار کالری غذا می خورید باید حداقل ۸ لیوان آب یا ۲ هزار میلی لیتر آب بنوشید. بعد از آب، نوشیدنی هایی نظیر شیر، چای، سوپ و حتی ماست می تواند خستگی شما را برطرف کند.
۴) صحبت کردن با پزشک: اگر به اندازه کافی استراحت می کنید و با این حال خسته اید بهتر است با پزشکتان مشورت کنید. برخی از بیماری ها نظیر کم خونی یا مشکلات تیروییدی می تواند سبب ایجاد احساس خستگی در فرد شوند. یک آزمایش ساده خون می تواند این مشکلات را روشن کرده و پزشک با تجویز قرص آهن یا داروهای مربوط به تیرویید خستگی شما را درمان کند.
۵) استراحت کنید!: اگر همه روزه مجبورید کار کنید، چند دقیقه ای هم به خود استراحت دهید و به کمک مدیتیشن انرژی و آرامش از دست رفته را به بدن بازگردانید. ۵ دقیقه در روز را به مدیتیشن اختصاص دهید. روی زمین دراز بکشید، ساق پا و پاها را بالاتر از بدن روی یک صندلی بگذارید و دست ها را در دو طرف بدن دراز کنید و سرتان را روی بالش بگذارید. بعد روی اعضای مختلف بدنتان تمرکز کرده و خستگی را از آنها خارج کنید.

نوع مطلب : مطالب جالب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 17 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

 

تفاوت گرما و انرژی درونیوقتی مقداری آب را روی شعله قرار می ‏دهیم دمای آن بالا می ‏رود. آیا انرژی درونی آب نیز افزایش می ‏یابد؟

تفاوت گرما و انرژی درونی وقتی دست می ‌زنید یا دست های خود را به هم می ‏مالید دست ها گرم می ‏شوند و دمای محل مالش افزایش می ‏یابد.

 
تفاوت گرما و انرژی درونی


آیا انرژی درونی دست ها افزایش می ‏یابد؟

وقتی چندین بار با چكش به میخ می ‏كوبید مشاهده می ‏كنید كه میخ گرم شده و دمایش بالا می ‏رود. آیا انرژی درونی میخ افزایش یافته است؟

تفاوت گرما و انرژی درونی

در همه موارد بالا و مواردی دیگر از این قبیل، انرژی درونی افزایش می ‏یابد. به عبارتی به آب مقداری از انرژی شعله و به دست مقداری از انرژی مصرفی بدنمان (یا كار انجام شده توسط ما) و به میخ مقداری از انرژی چكش داده می ‌شود و در تمامی موارد باعث افزایش انرژی درونی جسم می ‌گردد. در این جا افزایش انرژی درونی به صورت افزایش دما نمایان می ‌شود.

حال این پدیده را از دیدگاه دیگر مورد بررسی قرار می‏ دهیم. فرض كنید سه سنگ را از درون تنور نانوایی سنگكی (به دمای ٢٥٠) خارج كنیم. یكی از آن ها را در دست خود قرار دهیم. دیگری را در لیوان آب خنك بیاندازیم و در نهایت سوّمی را به میخ با دمای اتاق متصل كنیم. در هر سه مورد با افزایش دمای جسم مرتبط مواجه خواهیم شد.

به طوری كه دست ما توسط سنگ خواهد سوخت. دمای آب خنك بالا خواهد رفت و همچنین دمای میخ نیز افزایش می ‏یابد.

اما دمای سنگ چه تغییری می ‏كند؟

برای مشاهده فیلم روی شکل زیر کلیک کنید.
تفاوت گرما و انرژی درونی

با توجّه به این كه در هر سه مورد، دمای جسم مرتبط افزایش یافته است می‏ توان گفت كه انرژی درونی آن زیاد شده و بایستی این انرژی افزوده شده را از سنگ گرفته باشد. بنابراین انرژی درونی سنگ و متناظراً دمای آن كاهش می ‏یابد. بنابراین وقتی دو جسم غیر هم ‏دما را به هم وصل كنیم انرژی از جسم گرمتر به جسم سردتر منتقل می ‏شود كه باعث كاهش انرژی درونی جسم گرمتر و افزایش انرژی درونی جسم سردتر می ‏شود.

تفاوت گرما و انرژی درونیكلمه‌ای كه برای این انرژی انتقال یافته انتخاب كرده‏اند، "گرما" است. پس گرما انرژیی است كه بین دو جسم غیر هم‏دما مبادله می ‏شود. گرما همیشه از جسم گرمتر به جسم سردتر منتقل می ‏شود. مثلاً گرما از تنور به سنگ و از سنگ به خمیر منتقل می ‏شود كه باعث پخت نان می ‏شود
نوع مطلب : مطالب جالب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 16 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

 

مرتفع ترین پایتخت جهان
مرتفع ترین پایتخت جهان، شهر لاپاز، در بولیوی است.
این شهر 12 هزار پا از سطح دریا ارتفاع دارد.

بلندترین صدای جهان
بلندترین صدای جهان، صدای گردش زمین به دور خودش می باشد
و آنقدر شدید است که اگر ما بشنویم فورآ خواهیم مرد.

زیباترین و بلندترین ساختمانها
ساختمان های شهر نیویورک در کشور آمریکا،
زیباترین و بلندترین ساختمان های جهان معرفی شده اند.

بلندترین کوه های جهان

عموما فکر می شود که بلندترین کوه های جهان در تبت قرار دارد . ولی اگر خاطرات مسافران به قطب جنوب بررسی شود، آنان از کوه هایی صحبت کرده اند که بسیار بلندتر از اورست است .

بلندترین بادگیر

بلندترین بادگیر در ایران در شهرستان ابرکوه در استان یزد قرار دارد. این بادگیر زیبا به صورت یک بادگیر بزرگ در پایین و یک بادگیر کوچکتر برروی آن می باشد.
این بادگیر در خانه آقازاده قرار دارد و مربوط به عصر قاجار می باشد.

بلندترین جرثقیل سیار

جرثقیل 810 تنی مارک "روزن کرانزک 10001" بلندترین جرثقیل سیار در جهان است.
قدرت بالابری ( حداکثر وزن بار ) آن 984 تن و طول بازوی متحرک آن 202 متر است.

بلندترین طناب

برای مسابقات طناب کشی که در جشنواره سالانه ناهاسیتی ( در اوکیناوای ژاپن ) در اکتبر 1995 برگزار شد، طنابی به طول 172 متر و قطر 1/54 متر از الیاف گیاه برنج تهیه گردید.
وزن این طناب عظیم الجثه 26/73 تن بود

 

نوع مطلب : مطالب جالب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 15 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

 

سرطان معده و فست فودها

سرطان معده بار زیاد اقتصادی را بر مبتلایان و نظام سلامت كشور تحمیل می‌كند. این در حالیست كه دنیا با كنترل تغذیه و غربالگری، موارد بروز این بیماری و به دنبال آن بار اقتصادی ناشی از آن را كاهش داده است.

سلامت نیوز: عضو كمیته راهبردی رادیوتراپی و انكولوژی وزارت بهداشت نسبت به مصرف بی‌رویه «فست فود» و ارتباط نزدیك آن با سرطان معده هشدار و داد گفت: سرطان معده كشنده‌ترین سرطان در ایران است كه علتی جز «خورد و خوراك» ندارد.

دكتر پیام آزاده، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در گفت‌وگو با ایسنا، مهم‌ترین علت بروز سرطان معده را مصرف بی‌رویه «فست فود»ها عنوان كرد و گفت: سرطان معده بار زیاد اقتصادی را بر مبتلایان و نظام سلامت كشور تحمیل می‌كند. این در حالیست كه دنیا با كنترل تغذیه و غربالگری، موارد بروز این بیماری و به دنبال آن بار اقتصادی ناشی از آن را كاهش داده است.

وی مدرنیزه شدن سبك زندگی، كاهش فعالیت بدنی مردم و استفاده بی‌رویه از فست فودها را از دلایل عمده افزایش بروز سرطان‌ها عنوان كرد و گفت: آلاینده‌های زیاد بویژه در كودهای شیمیایی بروز انواع سرطان‌ها از جمله دستگاه گوارش را سبب شده است.ادامه مطلب


نوع مطلب : مطالب جالب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 15 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی


 

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبمستر

چاپ این صفحه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic