اطلاعات عمومی جالب - مطالب هفته چهارم خرداد 1392
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : حجت علی کرمی
نظرسنجی
لطفا میزان رضایت خود را از وبلاگ بگویید؟
لطفا میزان رضایت خود را از وبلاگ بگویید؟
لطفا میزان رضایت خود را از وبلاگ بگویید؟
جستجو

چاپ این صفحه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
اطلاعات عمومی جالب
 

سیارك چیست؟

سیارك‌ها سیارات بسیار كوچكی هستند كه از صخره و فلز ساخته شده‌اند. سیارك‌ها معمولاً اجسام نامنتظمی هستند و بر گرد خورشید حركت می‌كنند. هزاران سیارك در منظومه خورشیدی ما وجود دارند . بسیاری از آنها میان مدار مریخ و مدار هرمز مشتری قرار گرفته‌اند و گرد خورشید می‌گردند. دسته‌ای دیگر از آنها در مكان‌های دیگر منظومه خورشیدی یافت می‌شوند.به نظر می رسد علت اینكه اغلب آن‌ها در فاصلهٔ مریخ و مشتری دیده می شوند این است كه احتمالاً در مدار بین این دو سیاره، سیارهٔ دیگری نیز وجود داشته است كه به علت جاذبهٔ شدید مشتری متلاشی شده است و سیارك‌ها پدید آمده باشند.

به سیارك‌هایی كه بر اثر نیروی گرانش سیاره‌ها در مداری گیر افتاده باشند «سیارك اسیر» می‌گویند. در این صورت سیاره مزبور به گرد سیاره بزرگ‌تر می‌گردد.

نزدیك‌ترین سیارك به زمین، توتاتیس نام دارد. سنگ آسمانی ״توتاتیس ״ دارای حدود۸ / ۴ كیلومتر طول و۴ / ۲ كیلومتر عرض است. این سنگ آسمانی تقریبا هر چهار سال یكبار به دور ستاره خورشید می چرخد و مدار آن از درون مدار سیاره زمین به دور خورشید آغاز شده و به خارج از مدار سیاره مریخ ، ختم می شود. از آنجا كه هم زمین و هم ״توتاتیس ״ به طور دائم در حركتند، فاصله میان آنها نیز بسیار متغیر است .به طور معمول این سنگ آسمانی را میتوان در مناطق بدور از نور شهرها، با كمك دوربین دو چشمی ساده نیز رصد كرد.

در آغازین روزهای ژانویه ۱۸۰۱ جوزپه پیاتزی (۷ جولای ۱۷۴۶ - ۲۲ جولای ۱۸۲۶) جرمی را در آسمان رصد نمود كه ابتدا یك ‌دنباله‌دار به نظر می‌رسید ولی زمانی كه مدار آن به درستی تعیین گردید، مشخص شد كه سیاره بسیار كوچكی است، آنقدر كوچك كه آن را در رده جدیدی به نام سیارك‌ها دسته‌ بندی كردند. پیاتزی آن را سرس نامید. تا چند سال بعد سه سیارك جدید دیگر كشف شدند و تا پایان آن قرن صدها عدد از آنها شناسایی شده بودند. تا به امروز تعداد این سیاركها به چند صد هزار رسیده است و هنوز اكتشاف آنها ادامه دارد. تعدادی از سیاركها چنان كوچكند كه از زمین قابل رؤیت نیستند اما بزرگترین آنها همان سِرِس است كه تاكنون شماره یك را بر پیشانی خود دارد.
ادامه مطلب


نوع مطلب : مطالب جالب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 31 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

 

 

انواع لیزر و ویژگی ها

بدون شك یونانی ها اولین قومی بودند كه به توضیح نور و اینكه اشیا چگونه دیده می شوند پرداختند. مدتها بعد تجربه های علمی، دو نظریه را راجع به نور مطرح ساخت. اولین نظریه مرتبط با نظریه ذره ای نور است كه ابتدا توسط نیوتن مطرح گردید، وی پیشنهاد كرد كه نور شامل جریانی از ذره است كه از قوانین دینامیكی حركت كه خود از بنیان گذار آن بود تبعیت می كند. دومین نظریه توسط هوك و هویگنس پیشنهاد شد كه فرض كردند كه نور دارای طبیعت موجی است.

برای همین نظریه نور كه بتواند قابل قبول باشد، لازم است كه این نظریه پاسخگوی پدیده های مشاهده شده هم باشد. پراش واژه ایست كه برای بیان انحراف نور از "لبه ها و گوشه ها" انتخاب شده است، بنابراین سایه های اجسام روی صفحه ای دور از جسم كاملا تیز نیستند. تداخل نور نیز نشان می دهد كه نور دارای طبیعت موجی است. پدیده فوتوالكتریك، از جهت دیگر، با پذیرفتن طبیعت ذره ای نور قابل توضیح می باشد. بنابراین هر دو نظریه موجی بودن و ذره ای بودن نور قادرند به توضیح پدیده های فیزیكی كه با نور سر و كار دارند بپردازند.


انواع مختلف لیزر:

لیزرها را می توان به دسته های مختلفی دسته بندی كرد:

1.
بر اساس حالت محیط فعال:جامد مایع گاز یا پلاسما كه در این قسمت به آن می پردازیم.

2.
گستردگی بینابی طول موج لیزر:مریی، فرو سرخ و نظایر آن

3.
روش تحریك یا پمپاژمحیط فعال(دمش): دمش نوری، دمش الكتریكی و غیره

4.
مشخصه تابش صادر شده توسط لیزر

5.
تعداد ترازهای انرژی كه درفرآیند تقویت نور شركت می كنندنوع مطلب : مطالب جالب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 28 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

 

ﻣﺲ ﭼﯿﺴﺖ ؟
اﻃﻼﻋﺎت اوﻟﯿﻪ
ﻣﺲ ﯾﮑﯽ از ﻋﻨﺎﺻﺮ ﺟﺪول ﺗﻨﺎوﺑﯽ اﺳﺖ ﮐﻪ ﻧﺸﺎن آن Cu و ﻋﺪد اﺗﻤﯽ آن 29 ﻣﯽﺑﺎﺷﺪ .
ﭘﯿﺪاﯾﺶ
ﻣﺲ ﻣﻌﻤﻮﻻ" ﺑﻪ ﺷﮑﻞ ﻣﻌﺪﻧﯽ ﯾﺎﻓﺖ ﻣﯽ ﺷﻮد.ﮐﺎﻧﯿﻬﺎﯾﯽ ﻣﺜﻞ آزورﯾﺖ ، ﻣﺎﻻﮐﯿﺖ و ﺑﺮﻧﯿﺖ ﻫﻤﺎﻧﻨﺪ ﺳﻮﻟﻔﯿﺪﻫﺎﯾﯽ از ﺟﻤﻠﻪ
ﮐﺎﻟﮑﻮﭘﯿﺮﯾﺖ (CuFeS٢ ) ،ﮐﻮوﻟﯿﻦ(CuS ) ،ﮐﺎﻟﮑﻮزﯾﻦ (Cu٢S ) ﯾﺎ اﮐﺴﯿﺪﻫﺎﯾﯽ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﮐﻮﭘﺮﯾﺖ (Cu٢O) از ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻣﺲ
ﻫﺴﺘﻨﺪ .
ﺧﺼﻮﺻﯿﺎت ﻗﺎﺑﻞ ﺗﻮﺟﻪ
ﻣﺲ ﻓﻠﺰ ﻧﺴﺒﺘﺎ" ﻗﺮﻣﺰ رﻧﮕﯽ اﺳﺖ ﮐﻪ از ﺧﺎﺻﯿﺖ ﻫﺪاﯾﺖ اﻟﮑﺘﺮﯾﮑﯽ و ﺣﺮارﺗﯽ ﺑﺴﯿﺎر ﺑﺎﻻﯾﯽ ﺑﺮﺧﻮردار ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ.( در ﺑﯿﻦ ﻓﻠﺰات
ﺧﺎﻟﺺ ، ﺗﻨﻬﺎ ﺧﺎﺻﯿﺖ ﻫﺪاﯾﺖ اﻟﮑﺘﺮﯾﮑﯽ ﻧﻘﺮه در ﺣﺮارت اﻃﺎق از ﻣﺲ ﺑﯿﺸﺘﺮ اﺳﺖ) ﭼﻮن ﻗﺪﻣﺖ ﻣﺼﻨﻮﻋﺎت ﻣﺴﯽ ﮐﺸﻒ ﺷﺪه ﺑﻪ
ﺳﺎل 8700 ﻗﺒﻞ از ﻣﯿﻼد ﺑﺮﻣﯽ ﮔﺮدد، اﺣﺘﻤﺎﻻ" اﯾﻦ ﻓﻠﺰ ﻗﺪﯾﻤﯽ ﺗﺮﯾﻦ ﻓﻠﺰ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده اﻧﺴﺎن ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ.ﻣﺲ ﻋﻼوه ﺑﺮ اﯾﻨﮑﻪ در
ﺳﻨﮕﻬﺎی ﻣﻌﺪﻧﯽ ﮔﻮﻧﺎﮔﻮن وﺟﻮد دارد ، ﺑﻪ ﺣﺎﻟﺖ ﻓﻠﺰی ﻧﯿﺰ ﯾﺎﻓﺖ ﻣﯽ ﺷﻮد.( ﻣﺜﻼ "ﻣﺲ ﺧﺎﻟﺺ در ﺑﻌﻀﯽ ﻣﻨﺎﻃﻖ)
اﯾﻦ ﻓﻠﺰ را ﯾﻮﻧﺎﻧﯿﺎن ﺗﺤﺖ ﻋﻨﻮان Chalkos ﻣﯽ ﺷﻨﺎﺧﺘﻨﺪ .ﭼﻮن ﻣﻘﺪار ﺑﺴﯿﺎر زﯾﺎدی از اﯾﻦ ﻓﻠﺰ در ﻗﺒﺮس اﺳﺘﺨﺮاج ﻣﯽ ﺷﺪ
روﻣﯿﺎن آﻧﺮا aes Cyprium ﻣﯽ ﻧﺎﻣﯿﺪﻧﺪ. ﺑﻌﺪﻫﺎ اﯾﻦ ﮐﻠﻤﻪ ﺑﻪ ﻓﺮم ﺳﺎده ﺗﺮ cuprum درآﻣﺪ و در ﻧﻬﺎﯾﺖ اﻧﮕﻠﯿﺴﯽ ﺷﺪه و ﺑﻪ
ﻟﻐﺖ Copper ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺷﺪ .
ﮐﺎرﺑﺮدﻫﺎ
ﻣﺲ ﻓﻠﺰی ﻗﺎﺑﻞ اﻧﻌﻄﺎف و ﭼﮑﺶ ﺧﻮار اﺳﺖ ﮐﻪ ﮐﺎرﺑﺮدﻫﺎی زﯾﺎدی در ﻣﻮار زﯾﺮ دارد :
·
ﺳﯿﻤﻬﺎی ﻣﺴﯽ
·
ﻟﻮﻟﻪ ﻫﺎی ﻣﺴﯽ
·
دﺳﺘﮕﯿﺮه ﻫﺎی درب و ﺳﺎﯾﺮ وﺳﺎﯾﻞ ﻣﻨﺰل· ﻣﺠﺴﻤﻪ ﺳﺎزی .ﻣﺜﻼ "ﻣﺠﺴﻤﻪ آزادی ﺷﺎﻣﻞ 179000 ﭘﻮﻧﺪ ﻣﺲ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ .
·
آﻫﻨﺮﺑﺎﻫﺎی اﻟﮑﺘﺮﯾﮑﯽ .
·
ﻣﻮﺗﻮرﻫﺎ، ﺑﺨﺼﻮص ﻣﻮﺗﻮرﻫﺎی اﻟﮑﺘﺮوﻣﻐﻨﺎﻃﯿﺴﯽ .
·
ﻣﻮﺗﻮر ﺑﺨﺎر وات .
·
ﮐﻠﯿﺪﻫﺎ و ﺗﻘﻮﯾﺖ ﮐﻨﻨﺪه ﻫﺎی اﻟﮑﺘﺮﯾﮑﯽ .
·
ﻻﻣﭙﻬﺎی ﺧﻼء ، ﻻﻣﭙﻬﺎی ﭘﺮﺗﻮی ﮐﺎﺗﺪی وﻣﮕﻨﺘﺮوﻧﻬﺎی اﺟﺎﻗﻬﺎی ﻣﺎﯾﮑﺮو وﯾﻮ .
·
ﻫﺪاﯾﺖ ﮐﻨﻨﺪه ﻣﻮج ﺑﺮای ﺗﺸﻌﺸﻊ ﻣﺎﯾﮑﺮووﯾﻮ .
·
ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﺧﺎﺻﯿﺖ ﻫﺪاﯾﺖ ﺑﻬﺘﺮ آن ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ آﻟﻮﻣﯿﻨﯿﻮم، ﮐﺎرﺑﺮد ﻣﺲ در IC ﻫﺎ ﺑﻪ ﺟﺎی آﻟﻮﻣﯿﻨﯿﻮم رو ﺑﻪ اﻓﺰاﯾﺶ اﺳﺖ .
·
ﺑﻌﻨﻮان ﺟﺰﺋﯽ از ﺳﮑﻪ ﻫﺎ .
·
در وﺳﺎﯾﻞ آﺷﭙﺰی، از ﺟﻤﻠﻪ ﻣﺎﻫﯽ ﺗﺎﺑﻪ .
·
ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺳﺮوﯾﺴﻬﺎی ﻗﺎﺷﻖ ﭼﻨﮕﺎل (flatware ) ﻗﺎﺷﻘﻬﺎ،ﭼﻨﮕﺎﻟﻬﺎ و ﭼﺎﻗﻮﻫﺎ دارای ﻣﻘﺎدﯾﺮی ﻣﺲ ﻫﺴﺘﻨﺪ(ﻧﻘﺮه
ﻧﯿﮑﻠﯽ .(
·
اﮔﺮ ﻧﻘﺮه اﺳﺘﺮﻟﯿﻨﮓ در ﻇﺮوف ﻏﺬاﺧﻮری ﺑﮑﺎر رﻓﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ ،ﺣﺘﻤﺎ"ﺑﺎﯾﺪ دارای درﺻﺪ ﮐﻤﯽ ﻣﺲ ﺑﺎﺷﺪ .
·
ﺑﻌﻨﻮان ﺑﺨﺸﯽ از ﻟﻌﺎب ﺳﺮاﻣﯿﮑﯽ و در رﻧﮓ آﻣﯿﺰی ﺷﯿﺸﻪ .
·
وﺳﺎﯾﻞ ﻣﻮﺳﯿﻘﯽ ،ﺑﺨﺼﻮص ﺳﺎزﻫﺎی ﺑﺎدی .
·
ﺑﻌﻨﻮان ﯾﮏ ﺑﯿﻮاﺳﺘﺎﺗﯿﮏ در ﺑﯿﻤﺎرﺳﺘﺎﻧﻬﺎ وﭘﻮﺷﺎﻧﺪن ﻗﺴﻤﺘﻬﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ ﮐﺸﺘﯽ ﺑﺮای ﺣﻔﺎﻇﺖ در ﺑﺮاﺑﺮ ﺑﺎرﻧﺎﮐﻠﻬﺎ و ﻣﺎﺳﻠﻬﺎ .
·
ﺗﺮﮐﯿﺒﺎﺗﯽ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻣﺤﻠﻮل ﻓﻠﯿﻨﮓ ﮐﻪ در ﺷﯿﻤﯽ ﮐﺎرﺑﺮد دارد .
·
ﺳﻮﻟﻔﺎت ﻣﺲ ﮐﻪ ﺑﻌﻨﻮان ﺳﻢ و ﺗﺼﻔﯿﻪ ﮐﻨﻨﺪه آب ﮐﺎرﺑﺮد دارد .

 

 

نوع مطلب : مطالب جالب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 28 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

 سكته مغزی


اگر چه با افزایش سن ،احتمال بروز سکته‌ی مغزی بیشتر می‌شود، ولی با انتخاب روش زندگی متعادل و تغذیه‌ی مناسب، احتمال بروز سکته‌ی مغزی، نادرتر یا شدت صدمات وارد شده‌ی ناشی از این عارضه کمتر می‌شود. همان‌طوری که مصرف میوه و سبزی‌ در کاهش خطر لخته شدن خون و حمله‌های قلبی تأثیرگذار است، به‌همین منوال نیز بهره‌مند شدن از این نعمت‌های حیات بخش خداوند در وعده‌های غذایی روزانه و کاهش مصرف نمک ، چربی‌های اشباع شده‌ و حیوانی، قند‌های ساده و عدم مصرف الکل، خطر سکته‌ی مغزی را از شما دور می‌کند.
مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم بالا به‌خصوص در افرادی که بالای 50 سال سن دارند، بروز سکته‌ی مغزی را 40 درصد تقلیل و فشار خون آن‌ها را کاهش می‌‌دهد.

-
هویج، اسفناج و سیب‌زمینی: مصرف هویج خام یا پخته به‌ مقدار 5 بار یا بیشتر در هفته، (به تعداد 5/1عدد)، یا سه چهارم لیوان پوره‌ی سیب‌زمینی یا سه لیوان اسفناج پخته در روز، حداقل45-35 درصد خطر حمله‌ی قلبی را کاهش می‌دهد. گرچه عده‌ای از پژوهشگران وجود بتاکاروتن و ویتامینC موجود در سبزیجات سبز، زرد و رنگی را دلیل این موضوع می‌دانند، ولی گروه دیگری از محققان عقیده دارند، مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم بالا به‌خصوص در افرادی که بالای 50 سال سن دارند، بروز سکته‌ی مغزی را 40 درصد تقلیل و فشار خون آن‌ها را کاهش می‌‌دهد.

در بررسی‌های به‌عمل آمده بر روی موش‌های آزمایشگاهی که از جیره‌ی غذایی حاوی پتاسیم بیشتری نسبت به‌ گروه‌های مشابه استفاده کرده بودند، نه تنها دچار خونریزی مغزی دچار نشدند، بلکه مصرف پتاسیم اضافی عامل ایجاد قابلیت انعطاف در دیواره‌ی رگ‌های این گروه شده بود که در برابر خطر افزایش فشار خون بالا، مصونیت یافته بودند.

منابع غذایی حاوی پتاسیم عبارتند از : موز ، کشمش، زردآلو ، پرتقال، طالبی، سیب زمینی، آب پرتقال تازه، کلم بروکلی، اسفناج، هویج، کدوحلوایی ، قارچ، خرمای خشک، هندوانه، آلو، نخود، عدس، لوبیا، بادام زمینی، بادام، شیر ، ماست، گوشت کم چرب، ماهی، مرغ و بوقلمون.

-
ماهی‌های پرچرب: اسید چرب اُمگا-3 که در ماهی‌های پرچرب وجود دارد، به عنوان یک ماده‌ی ضد انعقاد خون عمل کرده و با جلوگیری و کاهش احتمال تشکیل لخته، از انسداد عروق مغزی جلوگیری می‌کند.

-
چای و چای سبز: با نوشیدن چای سیاه و سبز، بدون قند و شکر، خطر حمله‌های مغزی نیز همانند سکته‌ی قلبی از شما دور می شود و علت آن وجود فلاوونوئیدها و سایر آنتی اکسیدان‌ های موجود در چای است.
مصرف خودسرانه و بیش از نیاز مکمل‌ آهن، امکان تخریب سرخرگ ها و انسداد سرخرگ ‌های گردن را به خصوص در مردان، تسریع می‌کند.

-
نمک: نمک یکی از مواد مغذی لازم است؛ ولی در صورت مصرف زیاد، حتی اگر به افزایش فشار خون بالا منجر نشود، اثر مخربی بر بافت مغز دارد و احتمال سکته‌ی مغزی را افزایش می‌دهد.

-
آهن: آهن اگر چه یکی از املاح بسیار لازم جهت خون‌سازی و جلوگیری از کم‌خونی ناشی از فقر آهن می‌باشد، ولی مصرف خودسرانه و بیش از نیاز مکمل‌ آهن، امکان تخریب شریان‌ها را سرعت بخشیده و احتمال انسداد شریان‌های گردن (کاروتید یاCAROTID ) را تسریع می‌کند. تأکید می‌شود که ذخیره‌ی زیاد آهن دریافتی در بدن، به‌عنوان یکی از مهمترین عوامل برای بیماری شریان‌های کاروتید به‌خصوص در مردان تلقی می‌شود.

نوع مطلب : پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 28 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

 

راه شیری یك كهكشان نمونه است

دانشمندان دانشگاه استنفورد با استفاده از اطلاعات پروژه «ارزیابی دیجیتالی آسمان» (SDSS) كشف كردند كه تنها چهار درصد از كهكشان ها همسایه ای شبیه به ابرهای ماژلان دارند و بنابراین راه شیری یك كهكشان نمونه و كمیاب است.

پروژه SDSS در مدت 8 سال فعالیت توانسته است یك نقشه سه بعدی تهیه كند كه محتوی بیش از 930 هزار كهكشان و 120 هزار اخترنما است.

این ستاره شناسان در این خصوص توضیح دادند:«چیزی كه برای ما بسیار جالب است روشی است كه كهكشان راه شیری از طریق آن وارد وسیع ترین بافت جهان می شود. این تحقیقات به ما كمك می كند كه بفهمیم آیا راه شیری یك كهكشان نمونه است یا خیر و همچنین می تواند در خصوص چگونگی تشكیل این كهكشان اطلاعاتی را به ما عرضه كند».

این دانشمندان اطلاعات پروژه SDSS را با یك سری از شبیه سازی های مربوط به مدلهای تشكیل كهكشان ها در جهان نخستین مقایسه كردند سپس، این تیم تئوری های مختلف مرتبط با تشكیل كهكشان ها را برپایه این اطلاعات آزمایش كرد و دریافت كه این اطلاعات با نظریه ای با عنوان «تئوری ماده تاریك سرد» منطبق است.

این نظریه، ساده ترین توضیح درباره روش چیدمان كهكشان ها در پهنه جهان پس از بیگ بنگ را ارائه می كند و نشان می دهد كه بیشتر ماده موجود در جهان از موادی تشكیل شده است كه به دلیل وجود پرتوهای الكترومغناطیس تاریك، رصد نمی شوند و همچنین شامل ذراتی است كه به آهستگی حركت می كنند و بنابراین سرد هستند.

ماده تاریك، یك ماده غیرمتعارف و نامرئی از تركیبات ناشناخته است. اعتقاد براین است كه این ماده بر روی توزیع و چیدمان كهكشان ها در فضا و در كل بر روی گسترش جهان می گذارد.

بنابراین كهكشان راه شیری برپایه تئوری ماده تاریك سرد تشكیل شده و یك مورد بسیار نادر است. نادربودن راه شیری می تواند اطلاعاتی را در خصوص تاریخ تشكیل این كهكشان ارائه كند.

همچنین ستاره شناسان آمریكایی در این تحقیقات، راه شیری را با كهكشان های دیگری كه از نظر وسعت انتشار نور و فاصله به این كهكشان شباهت داشتند مقایسه كردند.

در این مقایسه مشخص شد كهكشان هایی كه دو قمر بسیار نزدیك و درخشان همانند ابرهای كوچك و بزرگ ماژلان كه قمرهای راه شیری هستند ، دارند بسیار نادرند.

این محققان در این خصوص توضیح دادند:«از آنجا كه حضور دو قمر شبیه به ابرهای ماژلان در كنار راه شیری غیرعادی است، ما توانستیم از این قمرها برای كسب اطلاعات بیشتر در مورد نادر بودن كهكشان خود استفاده كنیم.

نوع مطلب : مطالب علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 28 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

نخاع چیست؟

نخاع به صورت یک استوانه طویل و نازک است و در مقطع آن ماده سفید در بخش خارجی و ماده خاکستری در بخش داخلی‌تر قرار دارد. بخش سفید نخاع از اکسونهایی ساخته شده است که سطوح مختلف نخاع را بهم مربوط می‌سازند و ارتباط نخاع و مغز را تامین می‌کنند. رنگ سفید این بخش به علت وجود میلین در اکسونها است. تارهای عصبی بخش سفید به صورت دسته‌های عصبی قرار گرفته‌اند که برخی از آنها جریانهای عصبی را از مغز به سوی اندامها و برخی دیگر امواج عصبی را از اندامها به سوی مغز می‌برند.

راههای بالا رو و پایین رو نخاع یعنی راههای که پیامهای حسی را به مغز یا پیامهای حرکتی را به عضلات بدن می‌برند به صورت گروههای تارهای عصبی جداگانه در کنار هم در طول نخاع قرار دارند و هر کدام بخشی از بافت نخاع را تشکیل می‌دهند. به عنوان مثال ، هر یک از راههای حسی مربوط به لامسه ، گرما ، سرما ، درد و راههای حرکتی بخش معینی از ماده سفید نخاع را اشغال کرده‌اند.

ساختمان نخاع

اعصاب نخاعی

در انسان 21 جفت عصب نخاعی وجود دارد. اعصاب نخاعی به ترتیب از گردن تا کمر قرار دارند و هر یک از آنها به قسمت خاصی از بدن مربوطند. این اعصاب به ترتیب شامل 8 زوج گردنی ، 12 زوج کمری ، 5 زوج خاجی و 1 زوج دنبالچه‌ای است. هر عصب نخاعی پس از آن که از نخاع خارج شد به انشعاباتی تقسیم می‌شود و هر شاخه از آن به بخشی از بدن منتهی می‌گردد. اعصاب کمری و خاجی و دنبالچه‌ای تقریبا به صورت عمودی از نخاع بیرون می‌آیند و یک دسته تارعصبی به نام دم اسب Cauda equine بوجود می‌آورند. ریشه‌های خلفی نخاع از تارهای عصبی حسی و ریشه‌های قدامی آن از تارهای عصبی حرکتی تشکیل شده است و قطع شدن آنها به ترتیب باعث ایجاد بی‌حسی یا فلج در اندامهای وابسته می‌شود.
گانگلیونها

در مسیر هر یک از ریشه‌های خلفی در نزدیکی نخاع یک برجستگی به نام عقده نخاعی Spinal ganglion وجود دارد. نخاع در دو ناحیه از طول خود قطر بیشتری دارد. یکی در ناحیه گردن که از چهارمین مهره گردنی تا اولین مهره پشتی است و برجستگی گردنی خوانده می‌شود و اعصابی که به گردن و دستها می‌روند از آن ریشه می‌گیرند. دیگری در ناحیه کمر که از دهمین مهره پشتی تا اولین مهره کمری ادامه می‌یابد و برجستگی کمری نام دارد و اعصاب پاها از آن ریشه می‌گیرند.
مخروط نخاعی

انتهای نخاع یعنی بخشی که مجاور مهره‌های اول و دوم کمری قرار دارد به تدریج باریک می‌شود و مخروط نخاعی (Conus medullaris) نامیده می‌شود. مخروط نخاعی بوسیله یک رشته پیوندی در انتهای ستون مهره‌ها به استخوان دنبالچه‌ای چسبیده است.

نوع مطلب : پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 27 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی
تاریخچه پرتوپزشکی :

یكی از روشهای تشخیصی و درمانی ارزشمند در طب، پزشكی هسته ای می باشد. كه تبلور آن از ابتدا تا كنون تلفیقی از كشفیات مهم تاریخی بوده است. اولین جرقه در سال 1895 با كشف اشعه X و در 1934 با كشف مواد رادیواكتیو زده شد. اولین استفاده كلینیكی مواد رادیواكتیو، در سال 1937 جهت درمان لوسمی در دانشگاه كالیفرنیا در بركلی بود. بعــــــد از آن در 1946 با استــــــفاده از این مواد توانستند در یك بیمار مبتلا به سرطان تیروئـــــید از پیشرفت این بیماری جلوگیری كنند.


البته تا 1950 كاربرد كلینیكی مواد رادیواكتیو بطور شایع رواج نیافت و مسكوت ماند. طی سالهای بعد از آن متخصصین و فیزیكدانان به این واقعیت پی بردند كه می توان از تجمع رادیو داروها در ارگان هدف تصاویری از آن تهیه نمود و یا به درمان بافت آسیب دیده كمك نمود. بطوریكه در اواسط دهه 60 مطالعات بسیاری در خصوص طراحی تجهیزات لازم آغاز گشت. در دهه 1970 توانستند با جاروب نمودن از ارگانهای دیگر بدن مانند كبد و طحال، تومورهای مغزی و مجاری گوارشی تصاویری را تهیه نمایند. و در دهه 1980 از رادیو داروها جهت تشخیص بیماری های قلبی استفاده نمودند و هم اكنون نیز با ضریب اطمینان بسیار بالایی از پزشكی هسته ای در درمان و تشخیص و پیگیری روند درمان بیماریها استفاده می گرددنوع مطلب : پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 27 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

 

انواع یخچال
یخچال‌ها را بر حسب محل تشکیلشان به 3 دسته عمده تقسیم می‌کنند :


یخچال‌های کوهستانی یا دره‌ای (از نوع آلپ) :
این نوع یخچال‌ها در قلل کوهها و دامنه‌های آنها تشکیل می‌شوند. برای مثال می‌توان یخچال‌های آلپی را نام برد. این توده‌های یخی در گودی‌ها و ناودیس‌ها تشکیل می‌گردند.

یخچال‌های قطبی :
در اثر نزدیکی به قطب وسعت زیادی از سطح قاره را اشغال کرده‌اند. این نوع یخچال‌ها در قطب جنوب و گرینلند دیده می‌شوند. یخچال‌های قطبی (که به آنها یخچال‌های قاره‌ای نیز اطلاق می‌شود) 90% سطح قطب جنوب و 80% جزیره گرینلند را می‌پوشاند. این نوع یخچال‌ها در دره‌ها حرکت نمی‌کنند. بلکه حرکت آنها به صورت یک توده وسیعی در سطح قاره‌ها می‌باشد.

کلاهک‌های یخی :
کلاهک‌های یخی ، وسعت زیاد در کوههای مناطق قطب جنوب ، گرینلند و ایسلند دیده می‌شوند. کلاهک‌های یخی کوچکتر در قله کوههای مرتفع مانند اورست دیده می‌شوند.

نوع مطلب : مطالب علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 27 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

 

مار، وحشتناك، مفید، بی آزار …

شرق با تمدنی كهن دارای رمز و رازها، اخلاق و آداب و سنن خاص خود است. از طبیعت و موجودات آن، به گونه ای سود می جوید كه تمدن معاصر با تمام پیشرفت های علمی و تكنیكی، هنوز نتوانسته به اسرار آن پی ببرد یا لااقل به تقلید آن بپردازد.
مارها از جمله موجودات و مخلوقات فوق العاده خطرناك و هول انگیز طبیعت هستند و كمتر كسی است كه بدون تجهیزات ایمنی، یارای نزدیك شدن به آن ها را در خود بیابد و این در حالی است كه مارگیری با پیشینه ای بسیار زیاد، در كشورهای مشرق زمین به عنوان یك پیشه و یك وسیله تامین روزی رواج دارد و نه تنها مار را با سحر و افسون رام می كنند، بلكه به كارهایی وا می دارند كه عجیب و غیر ممكن به نظر می رسد و یكی از جاذبه های مورد توجه و علاقه گردشگران و توریست های خارجی است.
هندوستان از جمله كشورهایی است كه ادیان متعددی در آن سكونت دارند و پیروان بعضی از این ادیان برای «مار» احترام خاصی قایل می باشند بدین گونه كه اگر ماری وارد خانه ای شود ساكنین آن براساس اعتقادات مذهبی خود حق كشتن یا بیرون راندن او را ندارند و طبعاً در چنین شرایطی آن جا هم مار گزیدگی فراوان است و هم مارگیری. در هندوستان علاوه بر مارگیری، برگزاری نمایش های شگفت آور و پر هیجان رقص مار هم مرسوم است.
این نوع نمایش ها كه اكثراً در معابر و پارك ها تقریباً رایگان انجام می گیرد آن قدر جذاب و پرهیجان و نفس گیر است كه رهگذران، خاصه گردشگران خارجی نمی توانند از لذت تماشای آن صرفنظر نمایند و با كمال میل و رغبت و در حد توانایی خود از پرداخت هدیه نقدی كوتاهی نكنند.
رامشگران مار كه ممكن است مردانی پیر و فرتوت باشند یا نوجوانانی كم سن و سال، وقتی در محلی برای نمایش مستقر می گردند ابتدا با در معرض دید قراردادن چند مار بزرگ و كوچك حضور خود را اعلام می دارند. آنگاه، پس از آن كه عده كافی در اطراف محل نمایش جمع شدند با انتقال مارها از صحنه، نمایش اصلی را با به میدان آوردن سبد حصیری آغاز می كنند، نی لبك خود را به صدا درآورده و سر سبد را برمی دارند.
با آوای نی لبك، مار كبری بزرگی كه در سبد است كم كم به حركت درمی آید، سرپهن و سه گوشش را از درون زنبیل خارج می سازد و به آرامی قد می كشد و در حالی كه با نگاه خوفناكش اطراف را می پاید، زبان باریك و نوك تیزش را چون زبانه آتش از دهانش بیرون آورده، تهدید آمیز تكان می دهد هیكل درشت خود را محسور به آوای نی لبك از درون سبد بیرون می كشد و به طرف مرد مارگیر می خزد. در یكی دو قدمی او می ایستد و بقیه اندام و دمش را كه هنوز در زنبیل است خارج می سازد به دور خود جمع كند و چنبره می زند و در حالی كه همواره با چشمان ریزش اطراف را می پاید و زبانش را تهدیدآمیز پی در پی از دهانش خارج می سازد سرش را بالا و بالاتر می برد هنگامی كه حدود دو سوم طول بدن را از زمین بلند كرده كفچه می زند و محسور آهنگ نی لبك مارگیر قسمت هایی از بدنش به چپ و راست متمایل می شود و رقص هیجان انگیزی را به نمایش می گذارد

ادامه مطلب


نوع مطلب : اطلاعات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 27 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

 

آیا سیب ها در بهار سریع تر می افتند؟

ماركوس چاون
هر فردی درباره ی سیب نیوتن شنیده است. وی در یكی از روزهای پاییز 1666 میلادی به زمین افتادن سیب را مشاهده كرد و همین موضوع سؤالاتی را برای او مطرح كرد.
نیوتن با خود فكر كرد: "چرا سیب باید همیشه به طور عمودی به زمین بیفتد؟ چرا نباید به اطراف یا به طرف بالا برود و همواره به سمت مركز زمین سقوط می كند؟"
سؤالی كه نیوتن از خود نپرسید این بود كه آیا سیب ها و پرتقال ها به طور متفاوتی می افتند؟ و یا این كه آیا یك سیب در فصل بهار طور دیگری می افتد؟ اینها مسائل عجیبی به نظر می رسند ولی آلن كاستلسكی فیزیكدان دانشگاه ایندیانا، تصور می كند كه این نكات دارای اهمیت هستند. این فیزیكدان و یكی از دانشجویان سابق وی دریافته اند كه چنین اشتباهات فاحشی درباره ی بهترین نظریه ما، یعنی جاذبه، باعث شده كه به آسانی طی قرن ها از كشفیات جدید سرباز زده شود.
بررسی های بیشتر از جمله مقاله ای كه در نشریه ی Physical Review Letters آمده، نشان می دهد كه چنین احتمالاتی به ما كمك می كند تا با شگفتی های بیشتری در جهان آفرینش آشنا شویم.
كاستلسكی می گوید: "ما به یك كشف اعجاب انگیز و لذت بخش دست یافتیم".

این اوج كار كاستلسكی در طول 20 سال بود. در سال 1989 وی به این فكر افتاد كه چطور می توان به وجود یك اشتباه در بهترین ادراك ما از عالم در قالب دو نظریه ی بزرگ و مشهور پی برد. اولی، نسبیت عام، نظریه ی اینشتین درباره ی چگونگی عملكرد جاذبه زمین بود. دیگری، مدل استاندارد فیزیك ذرات اتمی بود كه به شرح كوانتومی مواد اطراف ما و همه ی نیروهای دیگر به جز جاذبه می پردازد.
در حال حاضر، نسبیت و مدل استاندارد ناقص هستند. هنگامی كه جاذبه قوی باشد، نسبیت كارایی ندارد؛ برای مثال در مورد توصیف مه بانگ (بیگ بنگ) ، یا قلب یك سیاه چاله این مسئله صدق می كند. مدل استاندارد هم باید آن قدر بسط داده شود تا به نقطه ای برسد كه بتوان اجرام ذرات بنیادی جهان را محاسبه كرد. این دو نظریه ناقص هستند و دارای مفاهیم زمانی كاملاً متفاوت اند. همین امر باعث شده كه نتوان این دو را در قالب "نظریه ی كلی" یكی كرد.ادامه مطلب


نوع مطلب : میوه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 26 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

سنگ کره یا لیتوسفرپوسته و قسمت بالایی جبه از سطح زمین تا عمق حدود
۱۰۰ کیلومتر، سنگ کره را تشکیل می دهد. لایه نازک پوسته از مواد شیمیایی طبیعی به نام مواد معدنی، تشکیل شده از عناصر گوناگون، شکل گرفته است. اکسیژن فراوان ترین عنصر شیمیایی در سنگهای پوسته بوده و حدود ۴۷ درصد از وزن همه سنگها را به خود اختصاص می دهد. عنصر بعدی سیلیکون با فراوانی ۲۷ درصد است و پس از آن به ترتیب آلومینیوم (۸ درصد)، آهن (۵ درصد)، کلسیوم (۴ درصد) و سدیوم، پتاسیوم و منیزیوم ( هر کدام حدود ۲ درصد) می باشند. این عناصر ۹۹ درصد از وزن کل سنگ های موجود در سطح زمین را تشکیل می دهند.دو عنصر سیلیکون و اکسیژن تقریبا سه چهارم پوسته را تشکیل می دهند. ترکیبات این دوعنصر برای زمین شناسان بسیار پر اهمیت بوده و با نام "سیلیکا" شناخته می شوند. مواد معدنی که شامل سیلیکا می باشند "سیلیکات" نامیده می شوند. بیشترین ماده معدنی یافت شده در سطح زمین کوارتز است که از سیلیکای خالص ساخته می شود. گروهی دیگر از سیلیکاتها موادی می باشند که از سیلیکا، آلومینیوم، کلسیوم، سدیوم و پتاسیوم تشکیل شده اند. دو نوع دیگر از سیلیکات های رایج در سطح زمین پایراکسین (pyroxene) و آمفایبول (amphibole) نامیده می شوند که هر دو ترکیبی از سیلیکا، آهن و منیزیوم هستند.گروه دیگری از مواد معدنی رایج کربنات ها می باشند که از کربن و اکسیژن به همراه مقدار اندکی از عناصر دیگر تشکیل می شوند. مهمترین نوع از این گروه ترکیباتی متشکل از کلسیوم، کربن و اکسیژن هستند که می توان سنگ آهک را که در ساخت و ساز ساختمان ها بسیار به کار می رود، در این گروه نام برد. زمین دارای دو نوع پوسته است. زمینهای خشک قاره ها که اغلب از گرانیت و سیلیکات ها ساخته شده اند و کف اقیانوسها که از ترکیبات تیره و پر چگال سنگ های آتشفشانی با نام بازالت پوشیده شده اند. میانگین ضخامت پوسته قاره ای ۴۰ کیلومتر است که این مقدار در بعضی جاها کمتر و در بعضی جاها بیشتر است. میانگین پوسته اقیانوسی تنها ۸ کیلومتر استنوع مطلب : اطلاعات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 26 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

 

۱۵ نشانه سرطان را بشناسید


بیشتر دردها دلیل وجود سرطان نیستند. دردهایی كه مداوم هستند و به دلایل نامشخص ایجاد می‌شوند حتما باید تحت بررسی قرار گیرند. در این شرایط پزشك سابقه خانوادگی شما را بدقت بررسی می‌كند و براساس آن اطلاعات تصمیم بگیرد كه چه آزمایشاتی برای شما لازم‌تر است. در این میان برخی معتقدند سرطان بیماری‌ای است كه بیشتر در افراد سالخورده ایجاد می‌شود. هرچند بیشتر وقت‌ها حق با آنهاست، اما خیلی از افراد جوان هم به سرطان مبتلا می‌شوند. تحقیقات و مطالعات نشان می‌دهد خانم‌ها در مقابل چكاپ‌های منظم و آزمایشات سرطان نسبت به آقایان حساس‌تر و مراقب‌تر هستند. آنها معمولا خیلی بیشتر هم نسبت به نشانه‌های بیماری نگران می‌شوند. اما همیشه هم این‌طور نیست. برای مثال خانم‌های جوان‌تر خیلی از علائمی را كه می‌تواند نشانه سرطان باشد، نادیده می‌گیرند. البته خیلی از خانم‌ها از آقایان هم در انكار بیماری ماهرتر هستند. اینها كسانی هستند كه عمدا علائم و نشانه‌های سرطان را نادیده می‌گیرند.البته همیشه هم مساله انكار بیماری نیست. در بعضی‌ها یك باور فرهنگی وجود دارد كه تصور می‌كنند سرطان بیماری لاعلاج است به همین خاطر لزومی نمی‌بینند كه برای درمان مراجعه كنند، در حالی كه حرف زدن در مورد مسائل نگران‌كننده نباید باعث واكنش منفی از سوی افراد شود.نباید این حس به افراد القا شود كه باید به دنبال هر نشانه كوچكی باشند. به همین دلیل در ادامه ۱۵ مورد از متداول‌ترین علائم سرطان كه باید حتما جدی گرفته شوند را برایتان معرفی می‌كنیم كه دیگر هر مشكل كوچكی باعث نگرانی شما نشود.كاهش وزن بدون ‌دلیل: خیلی از خانم‌ها بدشان نمی‌آید كه بدون هیچ سعی و تلاش وزنشان را پایین بیاورند. اما كاهش وزن بی‌دلیل (مثلا ۵ كیلو در ماه بدون بالا بردن فعالیت بدنی یا رژیم غذایی) حتما باید مورد چكاپ قرار گیرد. كاهش وزن بی‌دلیل نشانه سرطان است مگر این‌كه خلاف آن ثابت شود. همچنین می‌تواند نشانه مشكل دیگری مثل پركاری تیروئید نیز باشد. پزشكتان باید آزمایشاتی برای چك كردن وضعیت تیروئیدتان انجام داده و سی‌تی‌اسكنی از بقیه اندام‌های بدن هم تهیه كند. پزشك باید تك‌تك احتمالات را بررسی كند.ادامه مطلب


نوع مطلب : پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 26 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

 

تخریب و حمل مواد بوسیله یخچال‌ها
برف‌های یخچال‌ها در اثر وزن خود به تدریج متراکم شده و بعد از مدتی به یخ تبدیل می‌گردد. سپس این یخچال‌ها به آهستگی به طرف دره و ناحیه‌ای که ذوب می‌گردند حرکت می‌کنند. قدرت حمل یخچال‌ها بسیار بالا بوده و می‌توانند قطعات سنگ‌های بسیار بزرگی را همراه با قطعات سنگ‌ها کف و دو طرف بستر خود را حمل نمایند. حمل این قطعات توسط یخچال‌ها باعث ساییدگی کف و بستر رودخانه‌ها می‌شوند. به همین خاطر بستر یخچال و قطعات سنگ‌های همراه یخچال اغلب صاف و یا در سطح خطوطی را نشان می‌دهند.

تمام مواد تخریبی که بوسیله یخچال‌ها حمل می‌شوند مورن (Moraine) نامیده می‌شوند که برحسب موقعیت و محل آن در یخچال‌ها به نام مورن‌های کناری (آنهایی که در کناره‌های یخچال جمع گشته‌اند) مورن‌های میانی (معمولا از برخورد دو مورن کناری تشکیل می‌شوند) و مورن‌های پیشانی (در اثر ذوب شدن یخچال در پیشانی یخچال جمع می‌گردند) نامیده می‌شوند.

تقسیم‌بندی دیگری که برای مورن‌ها انجام داده‌اند برحسب این است که این مواد در روی یخچال ، در میان یخچال و یا در زیر یخچال می‌باشند آنها را به ترتیب مورن‌های روی یخچالی ، درون یخچالی و زیریخچالی نامگذاری می‌کنند. مورن‌ها تا پیشنای تا زمانی که یخچال ذوب می‌شود حمل می‌شوند.
رسوبگذاری بوسیله یخچال‌ها
در اثر ذوب یخچال مواد حمل شده که شامل قطعات ریز و دشت می‌باشد، رسوب می‌نمایند که این نوع رسوبات را Glacial drift می‌نامند. رسوبات یخچالی را به دو دسته رسوبات در هم یا تیل و رسوبات لایه‌لایه تقسیم می‌نمایند.

ادامه مطلب


نوع مطلب : اطلاعات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 26 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی
چرخه‌ها و لکه‌های خورشیدی
حرکت وضعی خورشید باعث ایجاد میدان مغناطیسی می‌شود، مناطق استوایی خورشید سریعتر از مناطق قطبی آن چرخیده و این امر باعث می‌شود که خطوط میدان مغناطیسی درون خورشید حلقه بزنند. این خطوط در صورت خروج از سطح خورشید ، باعث فعالیتهای خورشیدی نظیر لکه‌های خورشیدی ، شعله‌ها و زبانه‌های خورشیدی می‌شوند. این فعالیتها ، بخصوص لکه‌های خورشیدی ، چرخه‌ای 11 ساله دارند.
مرگ خورشید
5
میلیارد سال بعد ، بیشتر هیدروژن موجود در هسته خورشید گداخته شده و صرف تهیه هلیوم خواهد شد. در آن زمان ، جاذبه باعث انقباض هسته شده و فشار ، دمای آنرا افزایش خواهد داد. هیدروژن شروع به سوختن در پوسته اطراف هسته خواهد کرد. انرژی حاصل از این گداخت هسته‌ای در پوسته ، باعث انبساط لایه‌های خارجی خواهد شد و سیارات عطارد و زهره را ذوب می‌کند و آنها را در بر می‌گیرد. انبساط خورشید تا مدار زمین متوقف شده و حرارتش تمام موجودات زنده را از بین می‌برد. بعد از آن خورشید تبدیل به یک غول سرخ می‌شود. سپس ، لایه‌های خارجی در فضا پخش شده و یک سحابی سیاره‌ای تشکیل خواهند داد. هسته نیز بصورت یک ستاره کوتوله سفید باقی مانده و بتدریج از بین خواهد رفت. پس می‌توان گفت که با فرا رسیدن مرگ خورشید ، مرگ زمین و تمام موجودات این سیاره فرا می‌رسد
نوع مطلب : اطلاعات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 26 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

   بنزین

بنزین (به روسی: Бензин) مایعی مشتق شده از نفت است که در پالایشگاه نفت تولید می‌گردد و به عنوان سوخت در موتورهای درون‌سوز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این سوخت را نخستین بار در آلمان «بنزین» نامیدند. بر خلاف تصور برخی که فکر می‌کنند نام بنزین از نام برتا بنز (Bertha Benz) گرفته شده (که در سال
۱۸۸۸ برای رانندگی از شهر مانهایم به شهر فورتزهایم از داروخانه بنزین مورد نیاز خود را خریداری می‌کرد)، این نام از ماده شیمیایی بنزن می‌آید. در بسیاری از کشورها و زبان‌ها نیز نام آن بنزین یا بسیار شبیه به بنزین است. نام «بنزین» در فارسی نیز از زبان روسی گرفته شده است.

در بیشتر کشورهای مشترک المنافع بریتانیا، به استثنای کانادا، از عبارت «پترول» (به معنی روغن سنگ) استفاده می‌کنند. عبارت گازولین عمدتا در آمریکای شمالی به کار می‌رود که معمولاً در کاربردهای محاوره‌ای «گاز» گفته می‌شود که باید بتوان در زمینه کاربرد آن را از سوختهای گازی از قبیل گاز نفت مایع مورد استفاده در موتورهای درون‌سوز کاملا متمایز کرد. کلمه «بنزین» در انگلیسی بریتانیایی به یک مشتق دیگر نفت که در چراغ به کار می‌رود اشاره دارد و به هر حال این مورد استفاده امروزه رایج نیست.

واژهٔ «گازولین» (Gasoline) در سال
۱۸۶۵ از کلمه گاز گرفته شد. املای کنونی این کلمه ابتدا در سال ۱۸۷۱ به کار رفت. شکل کوتاه شده گاز در انگلیسی آمریکایی و برای اولین بار در سال ۱۹۰۵ ثبت شده است.

کلمه «پترول» اولین بار در سال
۱۸۹۲ به عنوان ماده پالایش شده مورد استفاده قرار گرفته (این کلمه قبلا به معنای نفت پالایش نشده بود) و تحت نام تجاری توسط کاپل و لئونارد و کارلس ثبت شد. اگرچه هنوز رسما به عنوان علامت تجاری ثبت نشده بود رقبای کارلس تا سال ۱۹۳۰ عبارت Motor Spirit را به کار می‌بردند.
مهمترین خاصیت بنزین عدد اکتان آن است که نشان دهنده میزان مقاومت بنزین در برابر انفجار زودهنگام در سیلندر موتور است که باعث ضربه زدن به موتور و آسیب‌های جدی به موتور می‌شود. این عدد نسبت به مخلوط 2 و 2 و 4- تری متیل پنتان ایزومر اکتان و n - هپتان اندازه گیری می‌شود. معیارهای قراردادی مختلفی برای بیان عدد اکتان وجود دارد بنابراین بسته به سیستم مورد استفاده سوخت‌های مشابه ممکن است اعداد اکتان متفاوت داشته باشند.

نوع مطلب : اطلاعات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 26 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی

 

كاربردهای گوگرد
گوگرد به صورت آزاد و به صورت ترکیبی موارد مصرف بسیاری دارد ولی بیشترین کاربرد آن برای ساخت ترکیبات شیمیایی و فرآورده‌های میانی در چرخه صنعت است. بیشترین مصرف گوگرد در سال‌های پیشین در صنایع کشاورزی و تهیه کودهای فسفاتیک بوده است.[۲۵]گوگرد صنعتی بازیافت شده از هیدروکربن‌ها در ونکوور
گوگرد یکی از اجزای باروت می‌باشد. همچنین گوگرد برای جوشکاری لاستیک به کار می‌رود.گوگرد به عنوان ماده از بین برنده قارچ و همچنین ضدعفونی کننده و کود به کار می‌رود گوگرد برای تهیه اسید سولفوریک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. گوگرد همچنین برای ساختن چندین نوع کاغذ، ماده سفیدکننده و به عنوان عایق الکتریکی مورد استفاده است.

ترکیبات گوگرد بسیار سمی است، برای مثال مقدار کمی سولفید هیدروژن می‌تواند متابولیسم بدن را دگرگون کند اما مقادیر بیشتر آن می‌تواند به سرعت باعث مرگ از راه فلج تنفسی شود. سولفید هیدروژن با سرعت حس بویایی را از بین می‌برد. دی‌اکسید گوگرد آلوده‌کننده مهم جوی می‌باشد. این عنصر برای استفاده‌های صنعتی مانند تولید (H۲SO۴)اسید سولفوریک برای باتریها تولید باروت و حرارت دادن لاستیک تولید می‌شود. گوگرد در فرآیند تولید کودهای فسفاتی به عنوان ماده ضد قارچ عمل می‌کند. سولفاتها در کاغذهای شستشو و خشک‌بار نیز کاربرد دارند. همچنین گوگرد در ساخت کبریت و در آتش‌بازی نیز به‌کار گرفته می‌شود. تیوسولفات آمونیوم یا سدیم به عنوان عامل ثابت کننده در عکاسی کاربرد دارد. سولفات منیزیم می‌تواند به عنوان ماده ضد خشکی و ملین که یک مکمل منیزیم گیاهی است به کار گرفته شود

نوع مطلب : مطالب علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 25 خرداد 1392 :: نویسنده : حجت علی کرمی


( کل صفحات : 2 )    1   2   
 

ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبمستر

چاپ این صفحه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic